Stabil anjina pektorisli erkek hastalarda serum östradiol, testosteron, östradiol / testosteron düzeyinin koroner arter hastalığı ile ilişkisi
Relationsip between serum testosteron, estradiol, estradiol / testosteron levels and coronary artery disease in patients with stabile angina pectoris
  1. Tez No: 281139
  2. Yazar: ALİ İHSAN SEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÇİÇEK YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en sık karşılaşılan mortalite ve morbidite nedeni olup günümüzde tüm dünyada en önde gelen ölüm nedenidir. Geleneksel aterosklerotik risk faktörleri bu hastalığın oluşumunda etkili nedenlerden ancak bir kısmını açıklayabilmektedir. Bu nedenle bu hastalığa neden olabilecek başka risk faktörleri merak konusu olmuştur. Bu faktörlerden bir tanesi de koroner arter hastalığı ile serum testosteron seviyesi arasındaki ilişkidir.Bu çalışmada anjiyografik olarak gösterilmiş koroner arter darlığı olan bireyler ile koroner arter darlığı olmayan bireyler arasındaki serum total testosteron ve östradiol düzeylerini karşılaştırdık. Amacımız bu seks hormon düzeyleri ile koroner arter hastalığı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktı.Stabil anjina pektorisi olan ve yaş ortalamaları 59 ± 11 olan toplam 117 erkek hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan tüm hastalara koroner anjiyografi yapıldı. Koroner arterlerinde darlığı olan 66 hasta koroner arter hastalığı grubuna, koroner arterlerinde darlık olmayan 51 hasta ise kontrol grubuna alındı. Tüm hastaların açlık serum total testosteron, östradiol ve lipid parametreleri ölçülerek karşılaştırıldı.Gruplar karşılaştırıldığında serum total testosteron, östradiol ve östradiol / testosteron oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (P değerleri sırasıyla 0,62. 0,58. 0,94). Lipid parametreleri (Total kolesterol, HDL, LDL, trigliserid) her iki grupta benzer bulundu.Koroner arter hastalığı ile serum testosteron düzeyleri arasında herhangi bir ilişki tespit edilemedi.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular disease is the most common cause of mortality and morbidity in developed and developing countries and major cause of death all over the world. The traditional atherosclerotic risk factors could explain only part of the causes of the disease. Therefore, other risk factors that may cause these diseases has been questioned. One of these factors were relationship between coronary artery disease and serum testosterone levels.İn this study we compare serum testosterone and estradiol levels within the patients with coronary artery stenosis and without coronary artery stenosis. Our purpose to show relationship between sex hormone levels and coronary artery disease.Totally 117 male patients with stable angina pectoris were studied and the mean age was 59 ± 11 years. Coronary angiography was performed in all patients. Sixtysix patients with coronary artery stenosis were included in the coronary artery disease group and 51 patients without coronary artery stenosis were included in the control group. Fasting serum total testosterone, estradiol, and lipid parameters of all patients were measured and compared.Serum total testosterone, estradiol and estradiol / testosterone ratios were compared between two groups and they did not differ significantly (p values; 0,62. 0,58. 0,94) Lipid parameters were similar in both groups (total cholesterol, HDL, LDL, triglycerides).Finally there was no relationship between serum testosterone levels and coronary artery disease.