Küçük Menderes havzasında salçalık biberlerde sorun olan fungal hastalıkların, yaygınlık ve yakalanma oranlarının belirlenmesine yönelik araştırmalar
A study on determining occurrence and disease incidence rates of fungal diseases which cause problems in paste peppers production in Küçük Menderes river basin
- Tez No: 291099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma 2009-2010 yıllarında Küçük Menderes Havzasında biber yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Akyurt, Akçaşehir, Alaylı, Hasançavuşlar, Küçükkale, Büyükkale, Üzümler, Mehmetler, Kurşak ve Halkapınar köylerinde yürütülmüştür. Araştırmada ekonomik öneme sahip salçalık biberler fidelik ve tarla döneminde surveylerle incelenerek sorun oluşturan fungal hastalıklar saptanmış, üretici uygulamaları ve yetiştiriciliği ile ilgili anket çalışması düzenlenmiştir. Fidelik döneminde önemli hastalıklarından çökerten belirtileri bulunan fideliklerden alınan örnekler laboratuvar koşullarında testlenmiş, Rhizoctonia spp. ve Pythium spp. saptanmıştır. Tarla Koşullarında ise Phytophthora spp. Levelliula spp. Colletotrichum spp. saptanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; fidelik ve tarla döneminde saptanan fungal hastalıklar %80 oranında sorun oluşturmakta ve verim üzerine önemli etkileri bulunmaktadır. Yapılan anket çalışması ile üreticilerin hastalıklarla mücadele yetersiz kaldığı, hastalık çıktıktan sonra mücadele ettikleri saptanmıştır. Bunun dışında güneş yanıklığı sorunu hastalıklar kadar verime olumsuz etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in the years of 2009 ? 2010, in the villages of Akyurt, Akçaşehir, Alaylı, Hasançavuşlar, Küçükkale, Büyükkale, Üzümler, Mehmetler, Kurşak, Halkapınar within the Kucuk Menderes River Basin where pepper farming is intensively practiced. In the present study, problem causing fungal diseases have been determined by examining the economically important paste peppers during the seed plot period and field conditions through surveys, and questionnaires related to the producer applications and cultivation were arranged. The samples taken from the damping off which poses a problem in the period of seed plot have been tested in laboratory conditions and Rhizoctonia spp. and Pyhitum spp. have been detected. Phytophthora spp. Levelliula spp. Coletotrichum spp. were identified in field conditions. According to the results, it was determined that the fungal diseases detected during the period of seed plot and in field conditions cause problems at the rate of 80% and have an important effect over the yield. According to the questionnaires, it was found out that the producers are inefficient in fighting against the diseases and they act only after the disease appears. The, sunburn issue was also detected to have a negative effect on yield as much as the diseases.