Prediyabette nöropati varlığı
Prediyabette nöropati varliği
- Tez No: 281141
- Danışmanlar: DOÇ. KEREM SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Diyabetik nöropati, diyabetik hastalardaki en sık görülen komplikasyonlardandır. Diyabetiklerin %7'sinde tanı esnasında nöropati mevcuttur. Son yıllarda nöropatinin diyabetin erken evreleriyle veya bozulmuş glukoz toleransıyla ilgili olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada bozulmuş açlık glukozu ve/veya bozulmuş glukoz toleransı olarak da adlandırılan prediyabette nöropatinin varlığı araştırıldı.Prospektif olarak gerçekleştirilen bu çalışma Mersin Üniversitesi'nde bozulmuş açlık glukozu (BAG) ve bozulmuş glukoz toleransı (BGT) tanısı konmuş 50 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Bu çalışmada iki hasta ve bir kontrol grubu oluşturuldu. Hasta gruplarından BAG grubunda 15 hasta (12 kadın, 3 erkek) ve BGT grubunda 35 hasta (28 kadın, 7 erkek) yer aldı. Toplam prediyabet hasta grubunda 50 hasta (40 kadın, 10 erkek). Kontrol grubu 29 kadın, 21 erkek, toplam 50 kişiden oluşuyordu. Prediyabet grubunun yaş ortalaması 50.24 (±6.79) yıl idi. Kontrol grubunun yaş ortalaması 46.64 (±9.89) yıl idi. Tüm grupların ayrıntılı öyküsü alındı ve fizik muayenesi yapıldı. Ardından tüm gruplara polinöropati açısından elektronöromyografi (EMG) yapıldı.Prediyabet grubunda öykü ve fizik muayene bulguları anlamlı oranda yüksek bulundu. EMG sonucuna göre polinöropati prediyabet ve kontrol grupları arasında kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.Sonuç olarak prediyabeti olan her hastaya polinöropati komplikasyonunun erken tanı ve tedavisi için detaylı öykü ve fizik muayene yapılmalıdır. Diyabette öncelikle ince sinir lifleri tutulduğu için ve EMG kalın lifte sinir iletilerini ölçtüğü için, prediyabetik polinöropati tanısını koydurmak için yeterli bir yöntem değildir. Bu aşamada öykü ve fizik muayene prediyabetik polinöropati tanısını koydurmada daha güvenli bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Diabetic neuropathy is the most seen complication of diabetes. Approximately % 7 of the diabetics have neuropathy at the time of their diagnosis. It has been recently reported that neuropathy is related with prediabetes or impaired glucose tolerance. In this study, neuropathy in patients with impaired fasting glucose and/or impaired glucose tolerance which are also called as prediabetes was searched.This prospective study was performed in Mersin University, School of Medicine among 50 patients with impaired fasting glucose and impaired glucose tolerance. The subjects were divided into three goups; two of them being the patient groups and the other one the control. The patient groups were consisting of 15 impaired fasting glucose subjects (IFG) (12 women, 3 men) and 35 impaired glucose tolerance subjects (IGT)(28 women, 7 men) while 50 subjects were included as controls.(29 women, 21 men). The mean ages of the prediabetic and the control groups were 50.24 +/- 6.79 and 46.64 +/- 9.89 respectively. Medical records of all subjects were taken carefully and then they were fully physically examined. Afterwards EMG tests were applied to all groups.In the prediabetic group, the parameters regarding neuropathy and physically examination was found to be significantly higher as compared to the control gruop. EMG results regarding polyneuropathy revealed no significant statistical difference between the both groups.As a result, in order to detect the polyneuropathy complication early and treat it as soon as possible, detailed medical records and wide physical examinations should be obtained from the patients with diabetes. Since the thin neurofibrils were effected the first in patients with diabetes and EMG measures the conduction particularly in thick fibrils, EMG is not a good and sufficient method in the diagnosis of polyneuropathy in patients with prediabetes. Therefore, it seems that medical records and physical examinations are more reliable in the diagnosis of prediabetic polyneuropathy.