Varfarin kullanan hastalarda meydana gelen komplikasyonların demografik analizi ve mortalite üzerine etkili faktörler
Demographic analysis of complications in patient of used warfarin and factors on affecting of motrality
- Tez No: 281166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ORAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde en çok kullanılan oral antikoagülan olan varfarinin doz aşımı durumunda ciddi komplikasyonlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada varfarin kullanan hastalarda meydana gelen komplikasyonların demografik analizi ve mortalite üzerine etkili faktörler araştırılmıştır.Yöntem Çalışmamızda Eylül 2007- Eylül 2010 tarihleri arasında varfarin yüksek dozu nedeni ile Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil servisimize başvuran hastalarımızın medikal kayıtları geriye dönük olarak incelendi: Univariate analizler, kategorik değişkenler için ki-kare testi(?2), sürekli değişkenler için student t testi kullanılarak yapıldı. Ortalama değerler Mean±Standart Deviation(SD) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Serious complications may occur in overdose use of Varfarin; one of the most commonly used oral anticoagulant agents nowadays. This study investigates demographic analysis of complications occurring in patients taking Varfarin and factors affecting mortality.Method: In the present study, the medical records of patients consulting the Department of Emergency, Dicle University Faculty of Medicine, in the period of September 2007- September 2010 as a result of overdose use of Varfarin, were analyzed retrospectively. For univariate analysis and catagorical variables chi-square test (?2), and for continuous variables Student t test were used. Average scores were calculated as Mean ± Standard Deviation (SD).