Açık tibia kırıklarında indirek redüksiyon tekniğiyle kilitli plaklama sonuçları
The results of indirect reduction of comminuted fractures of the tibia locked in the open technique
- Tez No: 281165
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAPUKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Yeni bir yöntem olan minimal invaziv teknikle kilitli plaklarla osteosentezin açık tibia kırıklarındaki uygulama sonuçlarını, kaynama oranlarını , enfeksiyon görülme oranlarını, kaynamama oranlarını değerlendirmek istedik.Hastalar ve yöntem : Bu çalışma kapsamına mart 2008 ile aralık 2009 tarihleri arasında açık tibia kırığı nedeniyle Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji anabilim dalına başvuran kilitli plakla indirek redüksiyon tekniği kullanılan ve yeterli takibi yapılabilen 41 hasta çalışmamıza dahil edildi.Hastaların ortalama takip süresi 18' ay dı (dağılım 12-30 ay). Hastaların hastanede kalış süreleri ortalama 6.04 gündü ( dağılım 3-11 gün). Hastaların 32 si erkek (% 78), 9' u kadın (% 22)' dı. Hastaların ortalama yaşı 31,68±10,7 di.(dağılım 16-64). Açık tibia kırıklı hastalarımız Gustillo-Anderson sınıflamasına göre sınıflandırıldı. Buna göre 13 (% 31,7) kırık Tip I, 21 (% 51,2) kırık Tip II , 6 (% 14,6) kırık Tip IIIA, 1 (% 2,4) kırık Tip III C olarak değerlendirildi.Bulgular: Çalışmaya dahil ettiğimiz 41 hastanın 38' inde (%92,7) tam kaynama, 3' ünde (%7,3) kaynama gecikmesi görüldü.Tip I açık kırıklı tüm hastalarımızda tam kaynama görüldü. Tip II açık kırıklı hastaların 18' inde(%85,7) tam kaynama , 3' ünde (%14,3) kaynama gecikmesi görüldü. Tip III açık kırıkların tamamında tam kaynama görüldü. Hastalarımızın 2'sinde (% 4,9) plak yetmezliği gelişti. 39 (% 95,1) hastada plak yetmezliği gelişmedi. Plak yetmezliği gelişen hastaların açık kırık tipine göre değerlendirilmesinde; 13 Tip I açık kırıkta plak yetmezliği görülmezken ,21 Tip II açık kırıktan 2' sinde (%9,5) plak yetmezliği görüldü. Bu da plak yetmezliği yönünden açık kırık tipi arasında istatistiksel olarak anlamlı (p=0.001) fark olduğunu gösterdi.Hastalarımızın 10' unda (% 24,4) yüzeyel enfeksiyon görüldü. Bir (% 2,4) hastamızda derin doku enfeksiyonu gelişti. Bir (%2,4) hastamızda osteomiyelit gelişti.Sonuç: Açık tibia kırıklarının kalıcı tedavisinde elde ettiğimiz sonuçlar ışığında minimal invaziv teknikle kilitli plaklama; İMÇ'lerle beraber düşük enfeksiyon ,yüksek kaynama oranı ve düşük kaynamama oranları nedeniyle güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: A new minimally invasive technique is a method of implementation results locked plate open tibia osteosynthesis plaques, union rates, infection rates seen, wanted to assess the rate of nonunion.Patients and methods: This is included in the study between March 2008 and December 2009 because of open tibia fractures admitted to the Dicle University Medical Faculty Orthopaedics and Traumatology department locked plate indirect reduction technique can be used and adequate follow-up study of 41 patients were included.The mean follow-up period in 18 months di (range 12-30 months). Mean duration of hospital stay, 6:04 days (range 3-11 days). 32 patients were men (78%), 9 'u women (22%) It was. The mean age was 31.68 ± 10.7. (range 16-64). Open tibial fractures, patients were classified according to Gustillo-Anderson classification. Accordingly, 13 (31.7%) fractures type I, 21 (51.2%), fracture type II, 6 (14.6%), fracture type III, 1 (2.4%) fractures were type III CResults: Of the 41 patients included in our 38 'patients (92.7%) complete union of the 3' patients (7.3%) delayed union görüldü.Tip I open fractures, all patients showed complete union. Patients with type II open fractures in 18 patients (85.7%) complete union, 3 of the patients (14.3%) and delayed union. Type III open fractures seen in all the full union. In 2 patients (4.9%) developed plaque failure. 39 (95.1%) patients developed plaque failure. Record the type of failure, according to the evaluation of the patients with open fractures, 13 Type I open fractures were observed plate failure, 21 type II open fracture 2 patients (9.5%) showed plaque failure. This type of open fracture in terms of plate failure as a statistically significant (p = 0.001) showed the difference.Patients in 10 (24.4%) were superficial infection. One (2.4%) patient developed a deep tissue infection. One (2.4%) patient developed osteomyelitis.Conclusion: In light of our results in the treatment of open tibia fractures in a minimally invasive technique permanently locked plating; İMÇ'lerle with the low infection rates because of high union rate and low non-union is a reliable method.