Antikoagüle edilmiş ratlar üzerinde gerçekleştirilen minör oral cerrahi girişimlerde hemostatik maddelerin etkinliklerinin karşılaştırılması : deneysel çalışma
Evaluation of hemostatic products efficacy on minor oral surgery operations performed on anticoagulated rats: an experimental study
- Tez No: 301422
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kanama zamanı uzamış hastalarda uygulanan minör oral cerrahi işlemler sırasında ve sonrasında meydana gelebilecek kanama riski, dişhekimliği ve oral cerrahi açısından önemli bir sorundur. Günümüzde bu sorunu aşmak için bazı tedavi protokolleri önerilmektedir. Bu tedavi protokollerinin bazıları antikoagülan ilaç kullanımının kesilmesini veya azaltılmasını önerirken bazı yayınlarda da ilaç kullanımına devam edilmesi ve işlemlerde hemostaz kontrolünün lokal hemostatik materyaller yardımı ile sağlanmasını önermektedir. Çalışmamızda, bahsedilen son yöntem denenmiştir. Heparinize edilerek kanama zamanı uzatılmış ratlar üzerinde gerçekleştirilen minör oral cerrahi girişimlerde Ankaferd BloodStopper, Celox® ve Surgicel etkinliği araştırılmıştır. Tüm hemostatik materyaller kanama zamanını negatif-kontrol grubundaki deneklere göre istatistiki olarak anlamlı şekilde kısaltmıştır. Medyan değerleri incelendiğinde en başarılı hemostatik Surgicel olarak tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre, oral antikoagülan ilaç kullanan hastalarda ilaç kullanımı kesilmeden ya da azaltılmadan cerrahi girişim uygulanmalı ve yara hemostatik materyaller ile tamponlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Minor oral surgery procedures may represent risk for patients with prolonged bleeding time. Hemorrhage is a risk during the operation and indeed after the operation as rebound bleeding. A bunch of protocols recommended in dental literature. Cessation or doze decreasing protocols practiced all around World and accepted as popular methods. Unfortunately, these two methods represent grave danger because of thromboembolitic events and even may lead to mortality. Another protocol is recommend to continue oral anticoagulant medication and use hemostatic materials for hemostasis. In this study, this method mimicked on heparinized wistar rats. Minor oral surgery procedures applied on rats and wounds are dressed with topical hemostatic agents (Ankaferd BloodStopper, Surgicel, Celox). Bleeding time differences are statistically significant between groups with and without hemostatic agents on heparinized rats. After observing median values, Surgicel seemed to be the most succesful hemostatic agent between three.According to the data obtained,as long as the wounds dressed with local hemostatic agents; patients on oral anticoagulant therapy may have oral surgery procedures without cessation of medication.