Varfarin kullanımına bağlı kanama şikayeti ile acil servise başvuran hastaların geriye dönük olarak değerlendirilmesi
A retrocpective evaluation of patients who admitted to emergency department with bleeding complaint due to warfarin usement
  1. Tez No: 301525
  2. Yazar: MEHMET EKİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİF DURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bir çok klinik tarafından sıkça reçete edilen ve oral olarak kullanılabilen tek antikoagülan olan varfarinin en ciddi yan etkisi kanamadır. Bu çalışmada, varfarin kullanan hastalarda meydana gelen kanama komplikasyonu üzerine etkili olan faktörler araştırılmıştır.Materyal ve Metod: Bu çalışmada, Ocak 2007 ile Aralık 2010 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne kanama yakınmasıyla başvuran ve varfarin kullanan 111 hastanın hastane kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Hastalar geliş anında ölçülen ?International Normalized Ratio (INR)? değerine göre grup I (INR>3.5) ve grup II (INR?3.5) olarak ikiye ayrıldı. Hastalar, sosyodemografik özellikleri (yaş, cinsiyet), başvuru şikayeti, varfarin kullanma nedeni, eşlik eden hastalıklar, kullandığı diğer ilaçlar, varfarin kullanma süresi, ölçülen INR değeri, tam kan sayımı, kanama lokalizasyonu, uygulanan tedavi ve girişimler açısından karşılaştırıldı. Çalışmada istatistiksel olarak non-parametrik testlerden Mann-Whitney U testi kullanıldı. Yapılan tüm istatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlendi. Verilerin değerlendirilmesinde ?SPSS (Statistical Package of Social Sciences for Windows) 15? programı kullanıldı.Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 85'i grup I'de, 26'sı ise grup II'de yer almaktaydı. Çalışmaya katılan hastaların 56 (%50,5)'sı kadın, 55 (%49,5)'i erkek idi. Çalışmamızda en sık varfarin kullanım nedeni olarak 52 (%46.8) hastada kalp kapak replasmanı saptandı. En sık başvuru şikayeti her iki grupta toplam 46 (%41,5) hastada kanlı dışkılama olarak saptandı. Çalışmaya alınan hastaların 79 (%71)'unda en az bir yandaş hastalık mevcuttu. Tüm hastalar içerisinde en sık görülen eşlik eden hastalık %45 (n=50) oranla hipertansiyon (HT) idi. Hastaların 79 (%71.2)'unda varfarin dışında ek ilaç kullanımı mevcuttu. Tüm hastalar içerisinde ölçülebilen en düşük INR değeri 1.16, en yüksek INR değeri 10.2 olarak tespit edildi. Gruplar arasında INR değeri açısından anlamlı istatistiksel fark tespit edildi (p?0.05). Çalışmaya alınan hastaların 100'ünde (%90.1) majör kanama, geriye kalan 11 hastada (%9.9) minör kanama olduğu belirlendi. Majör kanamaların grup I'de daha fazla olduğu tespit edildi. Çalışmamıza katılan hastaların 81 (%73)'inde varfarin kullanma süresi 12 aydan uzun olarak tespit edildi. Çalışmaya alınan hastalarda en sık kanama lokalizasyonu olarak 55 (% 49.5) hastada gastrointestinal sistem (GİS) belirlendi. Çalışmaya alınan hastaların 109 (%98)'una acil serviste taze donmuş plazma (TDP), 73 (%65.8)'üne eritrosit replasmanı yapıldığı tespit edildi. Çalışmaya alınan hastaların 81 (%73)'inin acil serviste 24 saatten daha fazla kaldığı saptandı. 111 hastadan 80 (%72)'inin acil servisten taburcu edildiği saptandı.Sonuç: Çalışmamız, varfarine bağlı kanamalarda predispozan faktörler ve acil serviste takip ve tedavisi ile ilgili veriler ortaya koymaktadır. Varfarine bağlı kanamalarda INR değeri önemli bir faktör olmakla birlikte tek başına kanamadan sorumlu olmayıp ek faktörler de kanamadan sorumlu olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The most serious side effect of warfarin which is unique anticoagulant available orally and commonly prescribed by many clinics is bleeding. In this study, factors that were influenced on bleeding complications occurred in patients who were taking warfarin, were investigated.Material and Method: In this study, 111 patients who were admitted to emergency department of Ondokuz Mayıs University Hospital between January 2007 and December 2010 with bleeding compliant and taking warfarin were analyzed retrospectively. Patients were divided in two groups as group I (INR> 3.5) and group II (INR ? 3.5) according to the value of International Normalized Ratio (INR) at initial admission. Patients were compared with using demographic characteristics (age, gender), presenting symptoms, reason for using warfarin, concomitant diseases, other drugs used, duration of warfarin using, the INR values measured, complete blood count, bleeding localization, treatment and interventions. The program ?SPSS (Statistical Package of Social Sciences for Windows) 15? were used for evaluation of the data.Result: 85 of 111 patients were in group I and group II included 26 patients. 56 (50.5 %) patients were female and 55 (49.5 %) patients were male. In our study, heart valve replacement was detected as the most common reason of warfarin using in 52 (46.8%) patients. Bloody stool was detected as the most common presenting compliant in 46 (41.5%) patients for both groups. In 79 (71%) patients in our study, there was at least one comorbid disease. Hypertension (45%) was the most common comorbid disease of our patients. In 79 (71.2%) patients there were other drugs in addition of warfarin using. The lowest INR values measured 1.16 and the highest INR values were measured 10.2 in all patients. It was determined that 100 of 111 (90.1%) patients had got major bleeding and the other 11 patients (9.9%) had got minor bleeding. Major bleeding was found to be greate in group I. Duration of warfarin using was found to be longer than 12 months in 81 patients (73%). The gastrointestinal (GI) system was determined as the most common localization of bleeding in 55 patients (49.5%). Fresh frozen plasma (FFP) was performed to 109 patients and erythrocyte suspension performed to 73 (65.8%) patients in emergency department. 81 patients (73%) stayed in emergency department more than 24 hours. 80 (72%) patients were discharged from the emergency department.Conclusion: Our study revealed datas about predisposing factors of hemorrhages associated with warfarin using and follow-up and treatment in emergency department. Although INR value is an important factor for bleeding due to warfarin, the INR value is not single-handed responsible for bleeding, additional factors may be responsible for bleeding.