Adana ili kasaplık piliç kümeslerinde kullanılabilecek yalıtım malzemeleri ve özellikleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 28117
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada. Adana ili ve çevresinde kurulacak kasaplık piliç kümesleri için teknik ve ekonomik yönden uygun yalıtım malzemeleri araştırılmıştır İl içerisinde yapılan araştırmalar sonucu, çok değişik özelliklerde ısı yalıtım malzemeleri bulunduğu belirlenmiştir Bunlar camyunü, polistiren sert köpük (stropor, styrofoam) poliüretan sert köpük ve benzeri yalıtım malzemeleridir. Çukurova bölgesi iklim koşullarında, kümeslerde yalıtıma ihtiyaç olmamasına karşın kümes içi sıcaklığın dış sıcaklığa bağlı olarak artmaması için, çatıda yapılan yalıtım sonucu, kasaplık piliç kümeslerinde verim artışları ve ölüm oramında azalmalar görüldüğıi saptanmıştır Adana ili koşullarında uygun olarak kullanılacak ısı yalıtım malzemeleri, alüminyum folyo kaplı camyünü ve styroioam o la r ak b e 1 i r 1 enmi ş t i r. En uygun yalıtım malzemesini bulmak için 5000 kapasıtelik piliç kümesi iyin, bir örnek çözüm oluşturulmuştur. Oluşturulan bu çözümde değişik yalıtım malzemeleri için kümes çatısının ısı iletkenlik katsayısı bulunmuştur Bulanan katsayıya göre en uygun yalıtım malzemesi kalınlığı belirlenmiştir. İki değişik yalıtım malzemesi ile yapılan bu araştırma sonucu, Çukurova Bölgesi iklim koşullarında çatı ölçü malzemesi dışında ısı yalıtım malzemesine ihtiyaç duyulmadığı belirlenmiştir. Buna karşın kümes içinde hayvanların yazın sıcak havadan etkilenmemesi için, piyasadan seçilen yalıtım malzemelerinin en az kalınlıkta olanı seçilerek bu malzemeler üzerinde ekonomik analizler yapılmıştır. Sonuçta, kasaplık piliç kümeslerinde kullanılacak yalıtım malzemeleri için şu önerilerde bulunulmuştur. 1) Adana ili ve çevresinde, ve benzeri iklim koşullarında, kasaplık piliç kümesleri için yalıtıma ihtiyaç olmamasına karşın, saçak aylarda kümes içi sıcaklığını optimum derecede tutmak için, kümeste mutlaka yalıtım yapılmalıdır.-30- 2) Bölge koşul la rina en uygun yalıtım malzemesi, alüminyum rolyo kaplı camyünüdür. Styrofoam daha pahalı olmasa nedeniyle daha büyük kapasiteli kümes yapımları için önerilebilir. 3) Ne çeşit yalıtım malzemesi olursa olsun kalınlığı, en fasla 60 mm olmalıdır. 4) Günümüzde yalıtım malzemeleri buhar kesiciye gerek duymayacak şekilde üretilmektedir. Bu tip seçim yapılırsa, buhar kesici için ayrıca bir masrafa ihtiyaç olmaz. 5) İşçilik yönülen de yalıtım malzemesinin ekonomik olmasına dikkat edilmelidir. Kolay işlem görebilmeledir. Bu özellikle küçük kapasiteli işletmelerdeki kümesler için söz konusudur.
Özet (Çeviri)
-31- SlMİîMtY This study was conducted in order to determine the most appropriate insulating materials* for the broiler houses to be built in Adana province. The results of the survey showed that variaus kinds of insulating materials such as glasswool, polystren, stroper, styroform and polyuretan are being used in the province. In Çukurova region., even though there is no need for insulating the broiler houses due to its suitable climatic conditions, insulation of the roofs against high external temperatures during summer resulted in app readable increases in production and decreases in mortality rates. And it was found out that the most appropriate insulating materials for the area are glasswool covered with aliminum foil and styroform. A case study for determining the most appropriate insulating materials for a broiler house with the capecity of 5000 was carried out. The coefficient of heat conductivity was determined. The tickness of the insulating materials was determined using this coefficient. The results indicated that under Çukurova climatic conditions there is no need for insulation. D e spa t e this fact, two different insulating materials were investigated and economical analyses were made. The following recommendations were made concerning insulating materials for the broiler houses according to the results ob ta med. 1- There is no need to insulate the broiler houses in the area, except for the summer to keep the heat inside optimum. 2- The best insulating material for the area is glasswood. with aliminum foil. Strofoam can be suggested houses of larger capacities.3- Disregarding the type the thickness of the insulating Material shoul not be more than 60 mm. 4- Presently the insulating materials are produced without the need of steam preventer. In case of selecting these type of materials there would not be any cost of steam preventer.