Nefrotik sendromlu hastalarda CRPyüksekliğinin proteinüri, lipid parametreleri, EKO göstergeleri ve klinik gidiş üzerine etkisinin değerlendirilmesi
To assess the impact of CRP levels on proteinuria, lipid parameters, ECHO parameters and clinical outcome at patients with nephrotic syndrome
- Tez No: 281173
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
GİRİŞ: CRP, inflamasyonun özgün olmayan bir göstergesi olmakla birlikte, birçok klinik durumda büyük bir tanı değerine sahiptir ve birçok çalışmada çeşitli hastalıkların aktivite göstergesi ve klinik gidiş belirleyicisi olarak kullanılmıştır.Biz bu çalışmada; CRP düzeyinin nefrotik sendromlu hastalarda proteinüri, lipid parametreleri, EKO göstergeleri ve klinik gidiş üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık.MATERYAL VE METOD: Bu çalışmada, 2000-2010 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Kliniğinde nefrotik sendrom tanısı ile yatırılarak takip ve tedavi edilen tüm hastaların dosyaları (1440 hasta) tarandı ve içlerinden verileri yeterli olan 49'u (% 37.5) erkek, 55'i (% 62.5) kadın 104 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Çalışma parametreleri olarak, hastaların demografik bilgileri, histopatolojik tanıları, kliniğe yatışı esnasında bakılan kan basıncı, aldığı-çıkardığı sıvı miktarı, hemoglobin, hematokrit, beyaz küre, trombosit, glukoz, üre, kreatininin, sodyum, potasyum, klor, kalsiyum, fosfor, magnezyum, ürik asit, AST, ALT, LDH, ALP, GGT, kolesterol, trigliserid, HDL, LDL, albumin, total protein, fibrinojen, IgG, IgA, IgM, C3, C4, sedim, CRP, esbach, idrar dansitesi, idrar lökosit, eritrosit, protein, EKO'da sol atrium kalınlığı, sol ventrikül arka duvar kalınlığı, interventriküler septum kalınlığı, ejeksiyon fraksiyonu değerleri ve yatış süreleri incelendi. Hastalar CRP değerine göre ( CRP referans aralığı 0-5 mg/l ) iki gruba ayrıldı, Grup 1'e CRP düzeyi > 5mg/l, Grup 2'ye CRP düzeyi ? 5mg/l olan vakalar alındı. Grupların karşılaştırılma sından başka her grup kendi içinde olmak üzere hastaların kliniğe yatırıldıkları ve taburcu edildikleri dönemde CRP ve diğer çalışma parametrelerine bakılarak değerlendirildi ve aralarındaki ilişki karşılaştırıldı.BULGULAR: CRP değerlerine göre yapılan gruplandırma sonrası ;1- Hastaların yaş ortalaması; grup 1'de 46.68±20.34 yıl, grup 2'de 35.92±16.25 yıl (p=0.004) idi.2- Grup 1'de grup 2'ye göre, kliniğe yatarken bakılan 24 saatlik idrar miktarı (p=0.003) ve kalsiyum(p=0.001), albumin(p=0.001), total protein(p=0.035), HDL(p=0.038), hemoglobin (p=0.032) düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha düşük olduğu saptandı.3- Grup 1'de grup 2'ye göre yaş(p=0.004), klinikte yatış süreleri(p=0.030), kreatinin(p=0.009), LDH(0.006), trombosit(0.005), sedim(p0.005).5-CRP düzeyinin, diğer çalışma parametreleri ile yapılan korelasyon değerlendirmesinde ise CRP yüksekliği ile üre(p=0.015), kreatinin(p=0.003), LDH(p=0.015), WBC(p=0.004), sedim(p=0.004), C4(p=0.023), idrar lökosit(p=0.032), idrar eritrosit (p=0.041), 24 saatlik idrar protein(p=0.044) düzeyleri arasında pozitif, CRP yüksekliği ile 24 saatlik idrar miktarı (p=0.043) arasında negatif korelasyon olduğu saptandı.SONUÇ: Nefrotik Sendromlu hastalar arasında proteinüri miktarında artış, böbrek fonksiyonlarında kötüleşme, hastanede kalış süresinde uzama, günlük idrar miktarında ve serum albumin değerinde azalma CRP değeri normal olan gruba göre CRP değeri yüksek olan grupta daha fazla idi.CRP ile üre, kreatinin, lökosit, sedimentasyon, kompleman ve esbach arasında pozitif korelasyon, albumin ve günlük idrar miktarı arasında negatif korelasyon saptadık.Erişkin nefrotik sendromlu hastalarda CRP ile proteinüri, hastalık aktivitesi, lipid parametreleri ve klinik gidiş arasındaki ilişkiyi inceleyecek yeni ve büyük ölçekli çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Although CRP is not a unique marker of inflammation, it has a diagnostic value in many clinical situations and it has been used as an indicator of activity and clinical outcome in many studies.We aimed to assess the impact of CRP levels on proteinuria, lipid parameters, EKO parameters and clinical outcome at patients with nephrotic syndrome in this study.MATERIALS AND METHODS: The files of patients which hospitalized and treated with diagnosis of nephrotic syndrome (1440 patients) in Nephrology Clinic of Dicle Universty Medical Faculty between years 2000 to 2010 were scanned in this study. The files of 104 patients (49 of them (37.5%) were male, and 55 (62.5%) women) with sufficent data were analyzed retrospectively. Demographic data of the patients, histological diagnosis, blood pressure examination during clinical admission, taken-off the fluid volume, hemoglobin, hematocrit, white blood cell, platelets, glucose, urea, creatinine, sodium, potassium, chloride, calcium, phosphorus, magnesium, uric acid, AST, ALT, LDH, ALP, GGT, cholesterol, triglycerid, HDL, LDL, albumin, total protein, fibrinogen, Ig G, Ig A, Ig M, C3, C4, ESR, CRP, esbach, urine density , urine leukocytes, urine erythrocytes, urine protein, thickness of left atrium, thickness of left ventricular posterior wall, thickness of interventricular septum and values of ejection fraction in EKO and the length of stay at hospital were examined as operating parameters. Patients were divided into two groups according to CRP levels (CRP reference range 0-5 mg / l) . Group 1, CRP level> 5mg / l, Group 2 CRP level ? 5mg / l from the cases. The data obtained were compared between the two groups. Moreover, patients were evaluated by looking at the CRP and other parameters and compared the relationships between them when they were admitted to the clinic and discharged.RESULTS: After grouping according to the CRP values;1 - The average age of patients, was 46.68 ± 20.34 years in the group 1, was 35.92 ± 16.25 years in the group 2 (p = 0.004).2- The 24-hour urine volume which examinated when hospitalization (p = 0.003) and levels of calcium (p = 0.001), albumin (p = 0.001), total protein (p = 0.035), HDL (p = 0.038) and hemoglobin (p = 0.032) were significantly lower in group 1 according to group 2.3 - There were high levels of statistical significance between age (p = 0.004), length of stay at the clinic (p = 0.030), creatinine (p = 0.009), LDH (0.006), platelet (0.005), ESR (p 0.005).5-We detected a positive correlation between CRP elevation and levels of urea (p = 0.015), creatinine (p = 0.003), LDH (p = 0.015), WBC (p = 0.004), ESR (p = 0.004), C4 (p = 0.023), urine leukocyte (p = 0.032), urine red blood cells (p = 0.041), 24-hour urine protein (p = 0.044) levels and negative correlation between CRP elevation and amount of 24-hour urine (p = 0.043) with correlation of CRP and other parameters.CONCLUSION: The increase in the amount of proteinuria, worsening renal function, prolonged hospitalization, decrease in the value of serum albumin and daily urine volume between patients with nephrotic syndrome was higher in the group with high CRP values according to the group with normal CRP values.We found a positive correlation between CRP and urea, creatinine, leukocytes, sedimentation rate, complement and esbach, a hnegative correlation between albumin and the amount of daily urine.Large-scale studies are needed to examine the relationship between CRP and proteinuria, disease activity, lipid parameters, echocardiographic parameters and clinical course in nephrotic syndrome in adult patients.