Mediastinal kitlelerin ÇKBT(Çok kesitli bilgisayarlı tomografi) görüntülerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of mediastinal masses MDCT (Multidedector computed tomography) images
  1. Tez No: 281177
  2. Yazar: PINAR SEZGİN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAN AKGÜL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Dicle Üniversitesi T p Fakültesi Hastanesine ba vuran mediastinal kitle ön tanılıl veBT incelemede mediastinal kitle saptanan, 64 dedektörlü çok kesitli bilgisayarlı tomografi(ÇKBT) ile çekim yapılmış ve cerrahi veya biyopsi ile patolojik sonucu elde olunan olgularıretrospektif incelemeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Dicle Üniversitesi T p Fakültesi Hastanesi Radyoloji Ünitesinde Ocak2007 Aralık 2010 tarihleri arasında bilgisayarl tomografisi (BT) çekilmiş olan, primermediastinal kitle tanısı ile başvuran ve BT de primer mediastinal kitle görülen 170 olgununBT görüntüleri retrospektif değerlendirildi. Bütün hastaların klinik dosyaları, ameliyatraporları, patoloji raporları incelendi. Cerrahi ve biyopsi sonucu elde edilebilen 40 olguçalışma kapsamına alındı.Bulgular: Olguların 24 ü kadın (%60), 16 s (%40) erkek idi. Sekizer olguda (%20) mediastinalkist ve lenfoma (%20), 6 olguda (%15) timus kaynaklı lezyon, 6 olguda (%15) mezenkimaltümörler, 4 olguda (%10) nörojenik tümör tespit edildi. Bunu 3 olguyla (%7.5) granülamatözlenfadenit, 2 olguyla (%5) germ hücreli tümörler, 2 olguyla (%5) intratorasik guatr ve 1 olguylada (%2.5) Castleman hastalığı izliyordu. Lokalizasyona göre lezyonlar en çok ön mediastenyerleşimliydi.Sonuç: Bilgisayarl toraks tomografisi mediastendeki lezyonun lokalizasyonu, boyutu,mediastinal anatomik yapılarla ilişkisi, kitlenin yoğunluğ u, sıvı içerip içermediği,kalsifikasyonun varığıl ve şekli yönünden oldukça değerli bilgiler verir. Ek olarak kitleninrezektabilitesini ve çevre yap larla ilişkisini de daha doğru oranda ortaya koyarak cerrahiyaklaşıma katkı sunar.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to retrospectively analyzed the data of patients admitted for investigation ofmediastinal mass and in whom 64-detector row computed tomography (CT) findings and ahistologic diagnosis was available.Material and methods: CT findings of 170 cases admitted to Dicle University Faculty ofMedicine Department of Radiology between January 2007- December 2010 with primarymediastinal mass on CT were retrospectively analyzed. Clinical records, surgical records,pathology reports of all cases were investigated. Forty of these subjects in whom CT, surgeryand biopsy results were available were included to this study.Results: Twenty-four of cases were female (60%) and 16 (40%) were male. The commonfinal diagnosis were mediastinal cyst (n=8, 20%), lymphoma (n=8, 20%), lesion originatedfrom thymus (n=6, 15%), mesenchymal tumors (n=6, 15%), and neurogenic tumor (n=4,10%). Others were granulomatous lymphadenitis (n=3, 7.5%), germ cell tumors (n=2, 5%),intrathoracic goitre (n=2, 5%), and Castleman s disease (n=1, 2.5%). Lesions were locatedmostly at anterior mediastinum.Conclusion: Computed tomography of thorax provides valuable information regardinglocalization of mediastinal lesions, size of the lesion, it s relations with anatomic structures,the density of mass, presence of liquid, presence of calcification and it s shape. In addition, itcontribute to surgical approach by more precisely defining the resectability of the mass andrelationship of the mass with surrounding structures.