Mediastinal kitlelerin ameliyat öncesi tanı öngörülerinin patoloji sonuçlarıyla karşılaştırılması
The comparison of results of pathology a preoperative diagnosis of mediastinal masses predictions
  1. Tez No: 324370
  2. Yazar: HAKAN SARZEP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKBER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı preoperatif histopatolojik tanıları olmayan mediastinal kitleli hastalarımızda preoperatif tanı tahminleri ile postoperatif patoloji sonuçlarını karşılaştırmaktır.Çalışmamıza Aralık 2006-Aralık 2011 tarihleri arasında mediastinal lezyon nedeniyle opere ettiğimiz 40 hasta dahil edildi. Tüm hastalar için kliniğimizdeki üç ayrı cerrah tarafından BT görüntüleri incelenerek ikişer tanı tahmininde bulunuldu ve patoloji sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Verilerin frekans dağılımları ve çapraz tabloları düzenlenerek, sonuçlar sayı ve yüzdeleriyle sunuldu.Postoperatif patolojik tanılar şöyleydi: benign timus kitlesi %17.5 (7/40), benign lenf bezi kitlesi %17.5 (7/40), metastazik kitleler %15 (6/40), malign lenf bezi kitlesi %12.5 (5/40), kistik kitleler %12.5 (5/40), malign timus kitlesi %7.5 (3/40), tiroid kaynaklı kitleler %7.5 (3/40), nörojenik kitleler %5 (2/40), benign mezenkimal kitle %2.5 (1/40), malign germ hücreli kitle %2.5 (1/40). Tiroid kaynaklı kitleler için doğru tanı tahmin oranı ortalama %90, benign timus kitleleri için ortalama %85, kistik kitleler için ortalama %85, benign mezenkimal kitleler için ortalama %85 benign lenf bezi kitleleri için ortalama %75, malign lenf bezi kitleleri için ortalama %75, nörojenik kaynaklı kitleler için ortalama %75, malign timus kitleleri için ortalama %50, malign germ hücreli kitleler için ortalama %50, metastazik kitleler için ortalama %30, olarak hesaplanmıştır.Mediastinal lezyonlu hastalarda lezyonların köken aldığı doku çeşitliliğine rağmen toraks BT ; hem tanı hem de uygun cerrahi yaklaşım konusunda önemli veriler sunmaktadır. Primer mediastinal kitlelerde toraks BT tek başına yeterli görüntüleme yöntemi iken, metastazik olabileceği düşünülen lezyonlarda daha ileri görüntüleme yöntemlerinin de kullanılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this study is to compare the preoperative diagnostic estimates and postoperative patological results in patients with mediastinal mass without any pre-operative diagnosis. Fourty patients were included to the study who have been operated due to the mediastinal lesions between the dates December 2006- December 2011 in our hospital. The CT images were examined by three different surgeon in our clinic and two different diagnoses were prognosticated by each surgeon and compared with the pathological results. Frequency distributions and cross-tables of the data were arranged and the results were expressed as numbers and percentages. The postoperative pathological diagnoses were; 17.5% benign thymus mass (7/40), 7.5% malignant thymus mass (3/40), 17.5 % benign lymph node mass (7/40), 12.5% malignant lymph node mass (5/40), 2.5% benign mesenchymal mass (1/40), 2.5% malignant germ-cell mass (1/40), 15% metastatic masses (6/40), thyroid originated masses with 7.5% (3/40), 5% neurogenic masses (2/40) and cystic masses with a range of 12.5% (5/40). Correct prediction average rates were calculated as 85% for benign thymus masses, average 50% for malignant thymus masses, 75% mean separately for both benign and malignant lymph node masses, 85% for benign mesenchymal masses and 50% for malignant germ cell masses, 30% for metastatic masses, on average 90% for thyroid originated masses, 75% and 85% for the neurogenic and cystic masses, respectively.Thoracic CT scans provide significant information on both diagnosis and appropriate surgical approaches despite the variety of the tissue lesions in patients with mediastinal masses. While the thoracic CT imagins is adequate for primary mediastinal masses, besides, utilization from advanced imaging modalities might be accepteble and suitable if the mass is considered to be metastatic.