Adana ilinde demir noksanlığı görülen Fremont mandarin bahçesinde çeşitli demir bileşikleri ve ahır gübresi uygulamalarının demir noksanlığı üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 28120
  2. Yazar: AHMET HAMDİ CAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
47 ÖZET Adana ili Yüregir ilçesinde yapılan bu çalışmada turunç anacına aşılı 3 yaşlı Fremont mandarini ağaçlarına topraktan ve yapraktan farklı demir ve azotlu bileşiklerle çiftlik gübresi oniki ayrı ayrı doz ve kombinasyon halinde uygulanmıştır. Bu uygulamalar sonucunda ağaçların bitki besin elementleri içeriği belirlenmiştir. Denemenin yapıldığı yerin toprağı, çanakçı serisi olup % 0-1 eğimli ve orta drenajlıdır. Toprağın bünyesi yüzeyde siltli kil olup alt katmanlarda kil. artmaktadır. Organik madde % 0.95 ile % 1.27 arasında olup, pH'ı 7.24 ile 7.93 arasındadır. Bu araştırmada demir klorozun giderilmesi için farklı işlemler yapılmıştır. Bu farklı işlemler sonucunda en yüksek dernir içeriği, çiftlik gübresinin 20 kğ uygulandığı ağaçlarla, yapraktan iki kez demirli bileşiğin verildiği ağaçlarda bulunmuştur. % 5 önemlilik derecesinde farklılık göstermesine rağmen, dördüncü ve beşinci grup ağaçlarda demir içeriği, grup ortalamasının üzerindedir. Bu uygulama topraktan çiftlik gübresiyle beraber demir sülfatın verilmesinin, bitkinin demir içeriğini artırdığını göstermektedir. Yaprakta en yüksek N içeriğine 1000 g arııonyurnsülfat verilen ağaçlarda rastlanmıştır. Bununla birlikte % 5 önemlilik derecesinde diğer muamelelerden bir farklılığı yoktur. Endüşük N içeriği ise 500 g arnonyurnsül f at verilen ağaçlarda görülmüştür.48 1000 g 15-15-15 + 60 g Fetrilon/Ağaç verilen ağaçlarda P düzeyi diğer muamelelerden daha yüksek bulunmuştur. %5 önemlilik derecesinde farklılık gösteren onuncu, onbirinci ve onikinci işlemlerle ilgili alan ağaçlardır Bu ağaçlarda P düzeyi diğerlerinden daha yüksektir. Çiftlik gübresinin 10 kg uygulandığı ağaçlarla, 500 g amonyum sülf at+50 g Fetrilon uygulanan ağaçlarda diğer muamelelere göre daha yüksek K içeriği saptanmıştır. Bu iki muamele % 5 önemlilik derecesinde diğerlerinden farklı çıkmıştır. 10 kg çiftlik gübresi uygulanan ağaçlarda Mg içeriği diğerlerine göre daha yüksek çıkmıştır; bu % 5 önemlilik derecesine göre diğer bütün uygulamalardan farklılık göstermiştir. 20 kg çiftlik gübresi uygulanan ağaçlar istatiksel olarak diğer altı işlemden farklılık göstermektedir. îşlern 4, 5, 7, 9, 10 ile 11 arasında bir farklılık oluşmamıştır. Aynı grup içerisinde değerlendirilmiştir. En yüksek Ca değerini ise 1, 8 ve' 9'ncu işlemler vermiştir. Birinci işlemde iki kez yapraktan demirli bileşik verilmiştir ; altıncı grup ağaçlara 500 g amonyum sülfat, dokuzuncu gruba ise * 1000 g amonyum sülf at+50 g Fetrilon verilmiştir. En düşük Ca değerini. % 1.5 ile sekizinci grup ağaçlar vermiştir.49 Yaprak örneklerinde yapılan analizler sonucunda bütün farklx işlemlerde bakır değerleri eser çıkmıştır. Onun için bakır değerlendirmeye? sokulmamış olmakla birlikte bahçede bakırın noksan düzeyde olduğunu belirtrnekyerinde olur. Olaya Mn yönünden bakıldığında, dokuzuncu işlemin bütün grupl ardan farklılık gösterdiği ve genellikle hemen hemen bütün işlemlerde yaprakta ölçülen Mn düzeylerinin A7" A8, A9, A10, Ali ve A12 işlemleri optimum sınırlar arasında olduğu görülür.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY This work was carried out in Yüreğir town of Adana, different compounds of iron, chemical fertilizer nitrogen and farm manure were applied to the three years old Fremont mandarin trees at different rates and in combinations throagh soil and foliar sprays. The nutrient contents of the collected the leaf samples were analysed. The soil of the experimental arean in which this study is conducted belogs to Canakcx series, it is medium in drainage and has 0 to 1 % slope. Texture of the soil is silt-clay on surface and clay below and the clay content increases with depth. Organic matter content of the soil is between 0.95 % and 1.27 %. pH is between 7.24 and 7.93. In this work the frernont mandarin trees showing especially xron chlorosis was chosen and studied to remove this deficiency and different treatments were conducted. As a result, it was found that the hxghest level of xron was obtained from the trees treated twxce with compounds of iron and treated with 20 kg/per tree of farm manure. Even though there is differences between 4th and 5th groups trees, at 5 % istatiticaly significiant confidence level, the content of iron in leaf in these groups is higher than the average level of groups. This application shows that, if iron sulphate is given together with farm manure, the xron content of leaves of trees increases.51 The highest nitrogen level was seen altough the trees treated with 1000 g amoniurn sulphate. At 5 % statisticially significiant confidence level, however, it was not different from other applications. The lowest level of nitrogen, on the other and, is found in the trees which were given 500 g amoniurn sulphate. The highest phosphorous content was found in the trees which were given 1000 g 15-15-15 + 60 g Fetrilon/per tree. When it was considered at 5 % statistically significiant confidence level, the 10th, 11th and 12th treatments showed that the level of phosphorous was hxgher than the other applications. The level of potassium, at 5 % statisticially significiant confidence level was found hxgher in the trees which were applied 1.0 kg farm manure and 500 g ammonium sulphate + 50 kg Fetrilon than the trees whxch were appliled other treatments. It was found that the level of rnagnessiurn of the trees treated with 10 kg farm manure was hxgher than that of the other treatments at 5 % statisticially significiant cofidence level. From the statisticially stand point, the level of rnagnessiuin at the trees treated with 20 kg farm fertiliser are different frorn other six treatments but they were evaluated under the same group although there is no differences among the treatments A4, A5, AS, A7, A8, A9, A10 and All.52 The highest level of calcium was found in the treatments Al, A6 and A9, with which iron compound was given twxce through foliar application to the 6 th group trees 500 g amoniurn sulphate, to the 9th group trees 1000 g arnoniurn sulphate +50 g Fetrilon were given. The lowest level of calcium (1.5 %) was seen in the 8th group trees. As a result of analysis of the leaves taken from trees, the level of copper was found trace in all different treatments. However copper was not taken in to consideration, it was pointed out that there was copper def f iciency in orchard. If it is considered from rnangan stand point, although the 9th treatment differ from other groups, it can be expressed that the level of Mn contents in the leaf samples in all the treatments are in the range of optimum levels.