Doğal menopoz ve cerrahi menopoza girmiş 45-55 yaş arası kadınlarda odyolojik bulguların karşılaştırılması
Comparison of audiologic findings in between 45-55 years old women with naturel menopause and surgical menopause
  1. Tez No: 281211
  2. Yazar: DİLEK DEMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Menopoz; overyon foliküler fonksiyonun kaybıyla birlikte menstruasyonun kalıcı olarak sona ermesidir. Kadınlar doğal menopozu yaşamanın yanı sıra bazı sağlık sorunları nedeniyle cerrahi menopoza da girmektedir. Cerrahi menopoz ; iki taraflı ooferektomi yapılan kadınlarda overlerin aktivitelerini yitirmesiyle oluşur. Östrojen seviyesindeki azalma, birçok sistem ve dokularda hem fizyolojik, hem psikolojik değişikliklere ve semptomlara neden olmaktadır. Çalışmamızın amacı; menopozdaki kadınların fiziksel değişimlerinin odyolojik bulgulara etkilerinin araştırılması; cerrahi ve doğal menopoz arasındaki odyolojik bulgularda farklılık olup olmadığının objektif ve subjektif testlerle değerlendirilmesidir. Çalışmamızda; Grup I'e cerrahi menopozlu 20 birey, Grup II'ye doğal menopozlu 20 birey ve kontrol grubu olarakta menopoza girmemiş 20 birey olmak üzere toplam 60 kişi ve üç grup dahil edilmiştir. Gruplara KBB muayenesi yapıldıktan sonra, odyolojik değerlendirme, DPOAE, TEOAE, timpanometri, akustik refleks ve yüksek frekans testleri uygulanmıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre; menopozlu bireylerde 125 - 6000 Hz frekans aralığındaki hava yolu işitme eşiklerinde, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüş gösterdiği tespit edilmiştir. TEOAE; 1, 1.4 ve 4 kHz'teki amplitüd değerlerinde, menopozlu bireylerde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düşme belirlenmiştir. Ayrıca DPOAE değerlendirmesinde ise; 4, 6 ve 8 kHz'lerdeki amplitüd değerlerinde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşme tespit edilmiştir. Doğal ve cerrahi menopoz gruplar arasında TEOAE amplitüd değerleri karşılaştırmasında 2 kHz dışındaki frekanslarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken, DPOAE değerlendirmesinde 4, 6 ve 8 kHz `lerde, Grup I'in, Grup II'ye göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük amplitüd değerleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak; menopoza bağlı olarak işitme eşiklerinde düşme gözlenmektedir. Literatürde menopozda, düşen östrojen seviyesi ve işitme üzerine etkisi ile ilgili oldukça sınırlı çalışmalar bulunduğu görülmüştür. Ayrıca cerrahi ve doğal menopoz arasındaki odyolojik farklılık ile ilgili herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Araştırmamızın bu konudaki eksikliği gidereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Menopause is the permanent cessation of mensturation associated with the loss of ovarian follicular function. Along with natural menopause, women can go through surgical menopause because of certain health problems. Surgical menopause occurs with the loss of activation of ovaries in women who has gone under bilateral oophorectomy. Reduced estrogen levels can lead to physiological as well as psychological alterations and symptoms in various systems and tissues. The aim of our study is to investigate the differences between physiological alterations in surgical and natural menopause in terms of audiological findings; and through the use of objective and subjective measures, to assess whether there are differences in audiological findings in relation to surgical and natural menopause. 60 people and 3 groups were included in our study; Group I consisted of 20 participants who had surgical menopause, group II consisted of 20 participants with natural menopause and group III consisted of 20 healthy participants who had not gone through menopause. Following ear-nose-throat examination; audiological assesments; DPOAE, TEOAE, tympanometry, acoustic reflex, and high frequency hearing tests were applied to groups. According to the results of our study, there is a significant decrease in hearing thresholds at all frequencies in participants with menopause compared to the control group. TEOAE amplitudes at 1, 1.4 and 4 kHz frequency bandwiths were statistical significantly reduced in participants with menopause in comparison to control group. According to DPOAE assessment, DPOAE amplitudes at 4, 6 and 8 kHz frequency bandwiths were found to be statistical significantly reduced in group I and II, compared to group III. When we compared participants in the natural and surgical menopause groups, we found no significant differences between the groups at all hearing thresholds except the thresholds at 2 kHz, nor there were differences in TEOAE amplitudes values. However, we identified a statistical significant decrease in group I in DPOAE assessments at 4, 6 and 8 kHz frequency bandwiths in comparison with group II. In conclusion, there seems to be a menopause-related decrease in hearing thresholds. The literature is very limited concerning the relation among menopause, decreased estrogen levels, and hearing, and research in the area is for the most part, based on animal experiments. To date, there is no similar research considering audiological differences between surgical menopause and natural menopause.