Deneysel diyabet oluşturulan sıçan hipokampusunun ışık, elektron mikroskobik ve stereolojik teknikler kullanılarak araştırılması
Investigation of the rat hippocamus with experimental diabetes using light, electron microscopic and stereological techniques
  1. Tez No: 834373
  2. Yazar: EDA DENİZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Amaç: Çalışmamızda, periferik sinir hasarı ve diyabetin, hipokampus dokusu üzerine olası patolojik etkilerinin araştırılması ve Garcinia kola ile kurkumin fitokimyasal maddelerinin iyileştirici etkilerinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda; 10-14 haftalık, 250-300 gram ağırlığında 35 adet erkek Wistar albino türü sıçanlar, her biri 7 adet hayvan içeren 5 gruba ayrıldı. Bu gruplardan kontrol ve sham grubu dışındaki gruplarda diyabet modeli oluşturmak için, tek doz Streptozotosin intraperitoneal olarak enjekte edildi. Kontrol grubuna hiçbir işlem uygulanmazken, kontrol grubu dışındaki tüm gruplara siyatik sinir transeksiyonu uygulandı. Antioksidan gruplarımızdan birine Garcinia kola, diğerine kurkumin verildi. Doksan günlük deney süresi sonunda her grupta 6 hayvan kalmak üzere, beş gruptaki tüm hayvanlara kardiyak perfüzyon uygulandı. Elde edilen beyin dokularının hipokampus bölgesinden alınan kesitler; stereolojik, histopatolojik ve immünohistokimyasal değerlendirmelerde kullanıldı. Stereolojik analizlerde hipokampus tabakaları hacimlerinin tüm hipokampus hacmine oranları gruplar arasında karşılaştırıldı. Histopatolojik değerlendirmeler için alınan kesitler ışık mikroskobik ve elektron mikroskobik yöntemlerle incelendi. İmmünohistokimyasal araştırmalarda S100, Caspaz 3 ve SOX 2 antikorları kullanıldı. Bulgular: Stereolojik analizlerde, hipokampusun dört tabakasına ait hacim oranında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi. Sadece stratum lucidum tabakası hacim oranında artış görüldü. Siyatik sinir hasarı ve diyabetin farklı derece ve şekilde patolojik değişikliklere neden olduğu gözlendi. Verilen antioksidanlardan kurkuminin histopatolojik değişimler üzerinde iyileştirici etkisi olduğu, Garcinia kola' nın daha az koruyucu etki gösterdiği belirlendi. Tartışma ve Sonuç: Siyatik sinir hasarı ve diyabet stratum lucidum dışında tabakaların hacim oranlarını değiştirmezken sadece bu tabakanın hacim oranında artış görüldü. Sham ve diyabet grubundaki histopatolojik ve immünohistokimyasal bulgular, Garcinia kola ve kurkumin verilen gruplarda kısmi iyileşme ve değişimler gösterdi.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to investigate the possible pathological effects of peripheral nerve damage and diabetes on the hippocampus tissue and to determine whether the phytochemicals of Garcinia kola and curcumin have curative effects. Materials and Methods: In our study; 35 male Wistar albino rats, 10-14 weeks old, weighing 250-300 grams, were divided into 5 groups, each containing 7 animals. A single dose of Streptozotocin was injected intraperitoneally to create a diabetes model in groups other than the control and sham groups. While no procedure was applied to the control group, sciatic nerve transection was applied to all groups except the control group. One of our antioxidant groups was given Garcinia cola and the other was given curcumin. At the end of the ninety-day experiment period, cardiac perfusion was applied to all animals in five groups, with 6 animals remaining in each group. Sections taken from the hippocampus region of the obtained brain tissues; were used in stereological, histopathological and immunohistochemical evaluations. In stereological analyses, the ratios of the volumes of the hippocampus layers to the whole hippocampus volume were compared between the groups. Sections taken for histopathological evaluations were examined by light microscopic and electron microscopic methods. S100, Caspase 3 and SOX 2 antibodies were used in immunohistochemical studies. Results: In stereological analysis, no statistically significant difference was observed in the volume ratio of the four layers of the hippocampus. Only stratum lucidum layer volume ratio increased. It was observed that sciatic nerve damage and diabetes cause pathological changes in different degrees and forms. It was determined that curcumin, one of the antioxidants given, had a healing effect on histopathological changes, and Garcinia kola had a less protective effect. Discussion and Conclusion: While sciatic nerve damage and diabetes did not change the volume ratio of the layers, except for the stratum lucidum, only the volume ratio of this layer increased. Histopathological and immunohistochemical findings in the sham and diabetes groups showed partial improvement and changes in the Garcinia kola and curcumin groups.