İnmeli hastalara bakım veren hasta yakınlarının bakım yükü
Care burden of the patient relatives who take care of the patients with stroke.
- Tez No: 281217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİSUN KAPUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Hemşirelik, Nöroloji, Geriatrics, Nursing, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışma, inmeli hastalara bakım veren hasta yakınlarının bakım yükünün belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Hastanesi Nöroloji polikliniği ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran yaşlı inmeli hastalara bakım veren 70 hasta yakını oluşturmuştur. Çalışmanın verileri, araştırmacı tarafından ilgili literatür incelerek geliştirilen hasta ve bakım verene yönelik hazırlanan veri toplama formu, Rivermead Mobilite İndeksi (RMI) ve Bakım Verme Yükü Ölçeği (Burden Interview) kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın verileri, tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra korelasyon, Mann-Whitney U testi ve Benferoni düzeltmeli Kruskall-Wallis H testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda araştırma kapsamına alınan bakım verenlerin bakım verme yükü ölçeği puan ortancası 42.5 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was done as descriptive for the purpose of determination of the care burden of the patient relatives who take care of patients suffering from stroke. Sampling of the research was formed by 70 patient relatives who has applied to the Hacettepe University Medical Faculty Adult Hospital Neurologyand Physical Medicine and Rehabilitation policlinic and taking care of the elderly patient suffering from stroke. The data of the study were collected by using data collection form prepared towards the patient and caregiver that was developed by reviewing the related literature, Rivermead Mobility Index (RMI) and Caregiver Burden (Burden Interview). The data of the study was assessed by using correlation, Mann-Whitney U test and Benferoni corrected Kruskall-Wallis H test, as well as the identifying statistics. Caregiver burden scale point average of the caregiveres who were taken into the scope of the research as a result of the study was determined as 42.5.