Obstetrik brakiyal pleksus paralizisi olan çocuklarda omurga değerlendirmesi
Assessment of the spine in children with obstetric brachial plexus palsy
  1. Tez No: 281216
  2. Yazar: SEVİM ACARÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, obstetrik brakiyal pleksus paralizisi (OBPP) olan çocukların sagital ve frontal düzlemde omurga eğriliklerini ve dengesini değerlendirip sağlıklı olgularla karşılaştırmak ve OBPP'li çocuklarda fonksiyonel seviye, ekstremite uzunluğu, skapula pozisyonu ve skapular kanatlaşma ile eğrilikler arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 2-6 yaşları arasında, cerrahi geçirmemiş ya da sekonder cerrahi sonrası erken dönemde ve unilateral etkilenimi olan OBPP'li 25 çocuk ile aynı yaş grubu ve cinsiyetteki 25 sağlıklı çocuk alınmıştır. Olgulara fonksiyonel hareket skalaları, ?Spinal Mouse? ile omurganın frontal ve sagital düzlemde değerlendirilmesi, alt ve üst ekstremite uzunluk ölçümleri, skapula pozisyonu ve kanatlaşma miktarı değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate spinal curves and balance of the spine in children with obstetric brachial plexus palsy(OBPP) and compare with healthy subjects? spinal curves and balance and to determine the correlations between the curves and functional level, limb length, scapular winging and scapular position. In this study, between the ages of 2-6, don?t undergone surgery or early period of the secondary surgery 25 children with unilateral OBPP and 25 healthy children at same age group and gender were taken for the evaluation of normal spinal curves. Functional movement scales, evaluation of the spine with ?Spinal Mouse? in sagital and frontal plane, length measurements of the upper and lower extremity, evaluation of scapular winging and scapular position was conducted in this study.