Herediter trombofilik risk faktörleri taşıyan ve taşımayan Pulmoner Tromboemboli(PTE)'li hastaların klinik, radyolojik ve diğer parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of clinical, radiological and other parameters of Pulmonary Thromboembolism (PTE)) patients with and without hereditary risk factors for thrombophilia
- Tez No: 281226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN TALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında pulmoner emboli tanısı konulan hastalarda Faktör V Leiden, Faktör V 1299, Protrombin G20210A, MTHFR C677T ve MTHFR A1298C gibi gen mutasyonları ile protein C, protein S ve antitrombin III gibi trombofilik faktörlerin sıklığını saptamayı ve bu faktörler ile hastaların demografik, klinik, radyolojik, kan gazı ve EKO bulguları gibi parametrelerle karşılaştırılmasını amaçladık. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde pulmoner emboli tanısı konulan 52 hastanın dosyası incelenerek çalışmaya alındı. Yukarıdaki faktörlere uygun şekilde ve zamanda bakılmamış hastalar çalışma dışında bırakıldı. İstatistiksel analiz SPSS 17.0 programı ile t testi, ki kare testi kullanılarak yapıldı. Gen mutasyon sıklıkları şu şekilde bulundu: FV Leiden (%27), Faktör V 1299 (%7.7), Protrombin G20210A (%1.9), MTHFR C677T (%63.5) ve MTHFR A1298C (%61.5) idi. Protrombin G20210 ve Faktör V 1299 genlerinden homozigot mutasyon saptanmadı. Protein C eksikliği üç (%6.5) protein S eksikliği bir (%2.2) ve antitrombin III eksiliği bir hastada (%2.2) saptandı. Bu hastalardan birinde protein C ve protein S eksikliği birlikteydi. Kazanılmış risk faktör sayısı ile Faktör V Leiden mutasyonu arasında, kazanılmış risk faktörlerinden herhangi birinin varlığı ile protein C eksikliği ve protein C, protein S, antitrombin III'ten en az birisinin eksik olması arasında ilişki saptandı (p< 0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the frequency of thrombophilic factors such as protein C, protein S and antithrombin III and gene mutations such as factor V Leiden, Factor V 1299, Prothrombin G20210A, MTHFR C677T and MTHFR A1298C in patients with diagnosis of pulmonary embolism and to compare these factors with demographic, clinical, radiological, blood gases and echocardiography findings. Files of 52 patients, diagnosed as pulmonary embolism in Abant Izzet Baysal University Medical Practice and Research Hospital, were examined for this study. The patients, not treated appropriately and timely to these factors were excluded from the study. Statistical analysis was performed with SPSS 17.0 using T-Test and Chi-square test. Gene mutation frequencies were as follows: FV Leiden (27%), Factor V 1299 (7.7%), Prothrombin G20210A (1.9%), MTHFR C677T (63.5%) and MTHFR A1298C (61.5%), respectively. No homozygous mutations of Prothrombin G20210 and Factor V 1299 genes were found. Protein C deficiency was detected in 3 patients (6.5%), protein S deficiency was detected in 1 patient (2.2%) and antithrombin III deficiency was detected in 1 patient (%2.2). Both protein C and protein S deficiencies were detected in 1 patient.