Üniversite öğrencilerinde diyetin karbonhidrat kaynaklarının beden kütle indeksi değerleri ile ilişkisinin incelenmesine yönelik bir çalışma
The relationship between body mass index and dietary carbohydrate sources of university students
  1. Tez No: 281225
  2. Yazar: FUNDA TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan, 19-30 yaş arası kadın bireylerde, beslenme alışkanlıkları, diyetin karbonhidrat kaynakları, yeme davranışları ve beden kütle indeksi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bireylerin genel ve antropometrik özelliklerini, 3 günlük besin tüketim ve fiziksel aktivite kaydını ve yeme tutum davranışlarını sorgulamak üzere hazırlanan soru kağıtları araştırmacı tarafından gönüllü katılımcılara uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda bireylerin beden kütle indeksi değerleri; toplam diyet posası ile kuvvetli negatif ilişkili, diyetin glisemik indeks değerleri ile ise kuvvetli pozitif ilişki bulunmuştur (p0.05). Yine beden kütle indeksi gruplarına göre, yeme tutum testi sonuçları farklı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 300 female subjects aged between 19-30 years old who are the students of Hacettepe University, Ankara University and Gazi University. The aim of this study is to investigate the relationship between dietary carbohydrate sources, eating behaviors and body mass index measurements in the university students. The questionnaire designed to assess general characteristics, anthropometric measurements, 3 day dietary record, physical activity records and Eating Attitudes Ttest which was performed by the researcher and was administered to the volunteer participants. At the end of the study, there was a strong negative correlation between body mass index and total dietary fibre. There was a strong positive correlation between body mass index and glycemic index values (p 0.05). Also, there was no significant difference between the participants Eating Attitudes Test results according to the BMI groups (p> 0.05).