Romatizmal sessiz karditli olguların klinik sosyodemografik bulgularının değerlendirilmesi ve değişik tedavi protokollerinin prognoz üzerindeki etkisinin araştırılması
Assessment of sociodemographic clinical findings in cases of rheumatic subclinical carditis and comparison the effect of different treatment protocols on prognosis
- Tez No: 281229
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA RANA OLGUNTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Subklinik kardit, izole artrit, kore veya poliartraljisi olan akut romatizmal ateş olgularında Doppler ekokardiyografi ile tanımlanmıştır. Akut romatizmal ateşte kalıcı sekel kalp tutulumuna bağlıdır, bu nedenle karditin erken teşhisi önemlidir. Subklinik karditte tedavi etkinliği ve prognoz belirsizdir. Bu çalışma ile, ekokardiyografinin erken tanıdaki önemini vurgulamak ve sessiz karditte tedavi ve prognoz arasındaki ilişkiyi retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık.Ocak 1998 ile Ağustos 2010 tarihleri arasında, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi pediatrik kardiyoloji bilim dalına başvuran hastaların dosyaları retrospektif yöntemle taranarak 40 sessiz kardit hastası bulundu. Kore, artrit veya poliartralji ile başvuran 6-16 yaş arası 22 erkek, 18 kız hasta saptandı. Hastaların 19'unda mitral yetmezlik, 18 hastada mitral ve aort yetersizliği ve üç hastada aort yetmezliği vardı. Hastaların 21'ine prednizolon, dokuz hastaya asetilsalisilik asit verilmiş olduğu ve 10 hastaya antienflamatuvar tedavi uygulanmamış olduğu görüldü. Hastalar, ortalama 46,81 ± 32,66 ay takip edildi ve kapak yetmezliklerinin 15'inin tamamen düzelmiş olduğu, 11'inin kısmen düzelmiş olduğu görüldü.Hastaların almış oldukları tedavi protokollerini ve buna göre hastalığın seyrini karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Subclinical carditis has been identified using Doppler echocardiography in cases of acute rheumatic fever with isolated arthritis, chorea or poliartralgia. Permanent sequelae of acute rheumatic fever depends on the involvement of the heart, so early diagnosis of carditis is important. The efficiency of the treatment and prognosis of subclinical carditis is not clear. We aimed to explain the importance of echocardiography for early detection and to determine retrospectively the relationship between the medication and prognosis.We scanned the patients files at the Department of Pediatric Cardiology, Gazi University School of Medicine, between January 1998 and August 2010 retrospectively and found 40 patients with subclinical carditis. 22 males and 18 females aged 6-16 years presenting with either chorea, arthritis or poliartralgia. Nineteen patients had mitral regurgitation, 18 patients had combined mitral and aortic regurgitation, and three patients had aortic regurgitation. Of the patients, 21 received prednisolone, nine patients received acetylsalicylic acid and 10 received no treatment.