Boyun ağrısı olan hastalarda Proprioseptif Nöromuskuler Fasilitasyon tekniklerinin etkinliği
Effectiveness of PNF techniques in individuals with neck pain
  1. Tez No: 281244
  2. Yazar: DUYGU SULTAN ÖGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma kronik boyun ağrısı olan olgularda klasik egzersiz yöntemleri ile PNF tekniğinin etkinliklerini incelemek amacıyla yapıldı. Araştırmaya, 18-65 yaş arası kronik boyun ağrısı teşhisi konan olgular dahil edildi. Olguların demografik bilgileri alındı, normal eklem hareketleri ve kas kuvvetleri değerlendirildi, fonksiyonel değerlendirme için Kopenhag Boyun Özürlülük Skalası (KBFÖS), Boyun Ağrı ve Özürlülük Skalası (BAÖS), ağrı, uyku bozukluğu ve yorgunluk için Görsel Analog Skalası (VAS) kullanıldı. Olgular tedavi öncesi değerlendirildikten sonra hotpack, mikrodalga diatermi ve TENS uygulamalarının ardından kontrol grubuna klasik egzersiz yöntemleri, çalışma grubuna ise PNF uygulanmak üzere rastgele iki gruba ayrıldı. Olgulara 15 seanslık tedavi uygulandı. Tedavi sonrası tekrar değerlendirilen olguların normal eklem hareketleri kontrol grubunda fleksiyon, ekstansiyon, sağa ve sola lateral fleksiyon, sağa ve sola rotasyon yönlerinde anlamlı bir şekilde artış kaydetmişken, çalışma grubunda ise sadece sağa ve sola lateral fleksiyon ve sağa rotasyon yönlerinde anlamlı bir artış kaydedildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effectiveness of classical exercise methods and the PNF technique in subjects with chronic neck pain. The study involved the subjects aged from 18 to 65 with diagnose of chronic neck pain. The demographic information of subjects was collected. Range of motion and muscle strength were evaluated. CNFDS and NPDS were used for functional evaluation and VAS was used for pain, sleep disorder and fatigue. After pre-treatment evaluation, the subjects had hotpack, microwave diaterm and TENS applications and then they were randomly distributed into two groups, the control group for classical exercise application and the study group for PNF techniques application. Both groups had the applications for 15 sessions. In post-treatment evaluation, the subjects of control group significantly increased range of motion in flexion, extension, right / left lateral flexion, right / left rotation movement. On the other hand, the subjects of study group indicated significant increase in only right / left lateral flexion and right rotation (p0,05).