Kronik boyun ağrılı hastalarda boyun farkındalığının, fremantle boyun farkındalık anketi ile değerlendirilmesi: Türkçe versiyon, geçerlilik ve güvenirlik çalışması
Assessment of neck awareness with fremantle neck awareness questionnaire in chronic neck pain patients: Turkish version, validity and reliability study
- Tez No: 513491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Fremantle Boyun Farkındalık Anketi (FreBFA)“ nin kronik boyun ağrılı bireylerde Türkçe dilinde geçerlik ve güvenirliğini araştırmak amacıyla yapıldı. Asıl anket olan ”The Fremantle Back Awareness Questionnare" in yazarı Prof. Benedict Wand' dan izin alındı. Anket yazar tarafından boyun versiyonuna dönüştürüldü ve anketin boyun versiyonu Türkçe diline çevrildi. Hastaların demografik bilgileri, ağrı şiddetleri, Boyun Özür Anketi (BÖA), Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), SF36 Yaşam Kalitesi Anketi (SF36), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ile değerlendirmeleri yapıldı. FreBFA 111 kronik boyun ağrılı hastada değerlendirildi. 37 hastaya test-tekrar test değerlendirmesi ilk uygulamadan 3 gün sonra ünitemizde yapıldı. Güvenilirlik değerlendirmesinde iç tutarlılıkCronbach Alfa, zamana göre değişmezlik ICC (Intraclass Correlation Coefficient), geçerlilik değerlendirmesinde faktör analizi ve FreBFA ile ağrı şiddetleri, BÖA, TKÖ, SF36, BDÖ ve BAÖ anketleri arasındaki ilişkiler incelendi. FreBFA' nın iç tutarlılığı ve zamana göre değişmezliğinin kabul edilebilir düzeyde olduğu belirlendi. Scree Plot grafiği ile analiz edildiğinde 1, 2 ve 3. sorunun dikkati; 4 ve 5. sorunun proprioseptif duyuyu; 6, 7, ve 9. sorunun boyun şekli ve büyüklüğü algısını, 8. sorununihmali değerlendirdiği ve anketin dört boyutlu olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the validity and reliability of the Fremantle Neck Awareness Questionnaire (FreBFA) in Turkish with chronic neck pain individuals.The main questionnaire is“The Fremantle Back Awareness Questionnaire”and Prof.Benedict Wand who the actual questionaire writer permission was obtained.The questionnaire was converted by the author into a neck version and the neck version of the questionnaire was translated into Turkish.The patients were assessed with demographic information, severity of pain, Neck Disability Index (NDI), Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), SF36 Quality of Life Questionnaire (SF36), Beck Depression Scale (BDS) and Beck Anxiety Scale (BAS). Test-retest evaluations of 37 patients were performed on our unit 3 days after the first application.Internal consistency Cronbach Alpha, ICC (Intraclass Correlation Coefficient), factor analysis in validity assessment, and the severity of pain with FreBFA, NDI, TKS, SF36, BDS and BAS questionnaires were examined in the reliability evaluation. FreBFA was evaluated in 111 patients with chronic neck pain.The internal consistency of FreBFA was found to be acceptable.When analyzed by Scree Plot graph, the questionnaire was found to have four factors.Questions 1, 2 and 3 are attention; 4 and 5 are proprioceptive sense; 6, 7, and 9 questioned the dimensions of the senses of neck shape and size, question 8 is ignore.