Kronik boyun ağrılı hastalarda propriosepsiyon ve taktil doğruluk eğitiminin, eklem hareket açıklığı, ağrı, propriosepsiyon, taktil doğruluk ve dizabilite üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of proprioception and tactile acuity training on range of motion, pain, proprioception, tactile acuity and disability in patients with chronic neck pain
- Tez No: 894779
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma kronik boyun ağrılı bireylerde taktil doğruluk eğitimi ile proprioseptif eğitimin, ağrı, dizabilite, taktil doğruluk, eklem hareket açıklığı ve propriosepsiyon üzerine olan etkilerini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 20-60 yaş arasında kronik boyun ağrısı olan toplam 57 birey dahil edilmiştir. Bireyler yaşa göre (20.0-34.9 yıl ve 35.0-60.0 yıl) tabakalandırıldıktan sonra rastgele yöntem ile Taktil Doğruluk Eğitimi (TDE) Grubu (n=19), Propriosepsiyon Eğitimi (PE) Grubu (n=19) ve Kontrol (K) Grubu (n=19) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. TDE Grubu'nda yer alan bireylere taktil doğruluk eğitimi, PE Grubu'nda yer alan bireylere proprioseptif eğitim, haftada üç gün, dört hafta süre ile uygulanmıştır. Kontrol Grubu'na ise herhangi bir tedavi uygulanmamıştır. Tüm bireyler tedavi öncesi ve 4 haftalık tedavi sonrası değerlendirilmiştir. Bireylerin ağrı şiddetini değerlendirmek için“Sayısal Ağrı Skalası”kullanılmıştır. Basınç ağrı algı eşiği, mekanik ağrının zamansal sumasyonu ve şartlandırılmış ağrı modülasyonu“Algometre”ile bilateral üst trapez kas gövdesinden ölçülmüştür. Ayrıca basınç ağrı algı eşiği dominant taraf tibialis anterior kas gövdesi üzerinden de ölçülmüştür. Taktil doğruluk duyusu,“Kaliper”ile, eklem hareket açıklığı ve proprisepsiyon (eklem pozisyon hissi)“Dijital Gonyometre”ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was performed to compare the effects of proprioception and tactile acuity training on pain, disability, tactile acuity, range of motion, and proprioception in individuals with chronic neck pain. A total of 57 individuals aged between 20-60 years who were diagnosed with chronic neck pain were included. Individuals were stratified based on their ages (20.0-34.9 years and 35.0-60.0 years) and then randomly divided into three groups: the Tactile Accuracy Training (TAT) Group (n=17), the Proprioception Training (PE) Group (n=17), and the Control (C) Group (n=17). Tactile accuracy training was applied to the individuals in the TDI Group, and proprioceptive training was implemented to those in the PE Group three days a week for four weeks. No treatment was provided to the K Group. All individuals were evaluated at baseline and immediately after the last treatment session. 'Numerical Pain Scale' was used to evaluate the pain intensity. Pressure pain threshold, temporal summation of mechanical pain, and conditioned pain modulation were assessed at the bilateral upper trapezius muscle belly with an 'Algometer'. The pressure pain threshold was also assessed on the tibialis anterior muscle belly of the dominant side. Tactile acuity was assessed with a caliper, and range of motion and proprioception (joint position sense) were assessed with a digital goniometer.