Pendulum/Pendex apareyi ile molar distalizasyonunun sefalometrik incelenmesi
Cephalometric evaluation of molar distalization with pendulum/pendex appliance
  1. Tez No: 69940
  2. Yazar: EBUBEKİR TOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ENACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Ağız içi molar distalizasyon apareyi olan pendex apareyinin molar distalizasyonundaki etkilerini servikal headgear ile karşılaştırmalı olarak üç boyutlu değerlendirmek bu araştırmanın amacım oluşturmaktadır. Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na tedavi olmak amacıyla başvuran, 2.Sınıf molar kapanışı gösteren ve iskeletsel uyumsuzluğu olmayan toplam 30 olgu araştırma grubunu oluşturmuştur. Bunlardan 15 bireye ortalama 4,83 ± 0,96 ay süreyle pendex apareyi, diğer 15 bireye ise 4,96 ± 0,35 ay süreyle Ricketts'in tanımladığı şekilde servikal headgear uygulanmıştır. Pendex grubundaki bireylerin tedavi başında yaş ortalaması 11,45 ± 1,54 yıl, servikal headgear grubundaki bireylerin ise 11,72 ± 1,24 yıldır. Uygulamanın başlangıcında ve molarlar süper 1. Sınıf ilişkiye gelince, standart koşullarda lateral, posteroanterior ve baziller sefalometrik filmler elde edilmiş ve böylece elde edilen verilerle her iki yaklaşımın etkileri üç boyutlu olarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirme için gruplar, Windows bilgisayar ortamında SPSS istatistik programıyla, Wilcoxon ve Mann- Whitney U testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı molar distalizasyonu elde edilmiştir. Ancak incelenen süre içinde, pendex apareyi ile elde edilen distalizasyon belirgin şekilde fazla bulunmuştur. Buna karşılık servikal headgearde daha paralel hareket oluşurken, pendex apareyinde molarda distale devrilme anlamlı şekilde fazla olmuştur. Pendex apareyinin ankraj ünitelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir labial hareket gözlenmemiştir. İskeletsel sorunu olmayan, Angle 2.Sınıf molar kapanışı olan bireylerde pendex apareyi başarıyla kullanılabilecek bir apareydir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to evaluate the effects of pendex (an intraoral distalization appliance) and cervical headgear in molar distalization and compare three dimensionally. The sample consisted of 30 patients who referred to Department of Orthodontics, Faculty of Dentistry, University of Hacettepe for orthodontic treatment. All the subjects had Class II molar relation and there was no skeletal imbalances. Fifteen of the subjects used the pendex appliance for a period of 4,83 ± 0,96 months and the other 15 patients used Ricketts' type cervical headgear for a period of 4,96 ± 0,35 months. At the beginning of the treatment; the mean age of the pendex group was 11,45 ± 1,54 years, and the mean age of cervical headgear group was 11,72 ± 1,24 years. Lateral, posteroanterior and basilar cephalometric radiographs were obtained in standard conditions at initial and at the time period when the molar relation was super Class I and then, the effects of both treatment mechanics were evaluated three dimensionally. The changes of cephalometric measurements in the two groups were compared with Wilcoxon test and Mann- Whitney U test by using SPSS statistic program. The result of the study showed that statistically significant molar distalization was obtained in both of the groups. In the pendex group, distal movement of the upper first molar was significantly greater than that of cervical headgear group. However, in the pendex group, distal tipping of the upper first molar was significantly greater and anterior movement of the anchorage unit was not statistically significant. Pendex can be successfully used in the correction of Class II molar relation in the patients with no skeletal imbalances. IV