Er:YAG, diyot ve CO2 lazerlerin antimikrobiyal etkilerinin karşılaştırmalı olarak titanyum diskler üzerinde araştırılması
Comparative evaluation of antimicrobial effects of Er:YAG, diode and CO2 lasers on titanium discs
  1. Tez No: 281260
  2. Yazar: EMRE TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA TAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Cerrahi işlem sırası ve sonrası lazerin uygulandığı alanda yarattığı bakterisidal etki enfeksiyon kontrolünde önemli bir avantajdır. Lazer ağız-diş-çene cerrahisinde çeşitli endikasyonlarla kullanılmasının yanı sıra dental implantolojide önemli bir sorun olan periimplantitis tedavisinin çeşitli aşamalarında da önerilmektedir. Çalışmamız in vitro olarak, periimplantitisin etkenleri arasında gösterilen Staphylococcus aureus ile kontamine edilmiş SLA yüzeyli titanyum diskler üzerinde CO2 (10600 nm), diyot (808 nm) ve Er:YAG (2940 nm) lazerlerin farklı doz ve konumda uygulanması ile sağlanacak olan bakterisidal etkinin karşılaştırmalı olarak incelenip, elde edilen sonuçların klinik uygulamalara taşınabilirliğinin araştırılması üzerine planlanmıştır. Çalışmamız 2 Er:YAG (VSP ve SP emisyon modunda), 2 diyot (320 µm fiberoptik ve R24-B ucu ile) ve bir CO2 lazer grubu olmak üzere 5 ana grup üzerinde ve her bir grup için 12 adet grade 4 titanyum disk kullanılarak ve her grup kendi içerisinde 5 alt gruba ayrılarak gerçekleştirilmiştir. 3 titanyum diskten oluşan her bir alt gruba belirli enerji düzeylerinde lazer uygulanmıştır. Her bir ana grup 3 diskten oluşan kendine ait kontrol grubu ile kıyaslanmıştır. Diskler üzerindeki bakterilerden oluşturulan süspansiyonların belirli bir protokol ile elde edilen dilüsyonlarından koyun kanlı agar plaklar üzerine ekim yapılmış, 24 saat inkübasyon sonrası koloni oluşturan üniteler sayılıp, kontrol grubu ile karşılaştırılmış, bakterisidal etkinlik koloni sayılarına göre değerlendirilmiştir. Araştırmamızın sonucunda CO2, diyot ve Er:YAG lazerlerin antibakteriyel/bakterisidal etki yaratan ideal dozları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The bactericidal effect that originates during and after surgery in laser applied zones is a significant advantage in infection control. Lasers are not only utilized in the field of oral and maxillofacial surgery but also are suggested as a part of periimplantitis treatment which is a substantive problem in dental implantology. Our study comprises of CO2 (10600 nm), Diode (808 nm) and Er:YAG (2940 nm) laser applications on Staphylococcus aereus contaminated, SLA surfaced titanium discs and comparative evaluation of the obtained bactericidal effects as well as the applicability of these effects in clinical practice. Our study was carried out among 5 main groups: 2 Er:YAG (VSP & SP emission mode), 2 Diode (320 nm fiberoptic and R24-B tip) and 1 CO2 laser applied groups. 12, grade 4 titanium discs were used for each group and every group was divided into 5 subgroups. Certain levels of laser was applied on subjects in each subgroup of 3 titanium discs. Each main group was compared with its own control group of 3 discs. Dilutions obtained from suspensions of the bacteria on discs were spread on sheep blood agar plates and following an incubation period of 24 hours colony forming units were counted, compared with the control group and the bactericidal activity was assessed in relation to the colony counts. Ideal antibacterial/bactericidal doses of CO2, Diode and Er:YAG lasers were determined as a result of our study.