Süt dişi amputasyonunda kullanılan farklı MTA preparatlarının klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi
Clinical and radiographic evaluation of two different MTA products in pulpotomized primary teeth
  1. Tez No: 281272
  2. Yazar: BERNA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ATAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, süt dişi pulpotomi tedavisinde 2 farklı MTA ürünü olan MTA Angelus ve MTA Proroot'un 24 aylık klinik ve radyografik başarı düzeylerini kendi aralarında ve kalsiyum hidroksitle kıyaslamak amacıyla yürütülmüştür. 75 çocuğa ait 139 süt azı dişinde pulpotomi tedavisi uygulanmak üzere endodontik giriş kavitesi açılmıştır. Serum fizyolojikle kanama kontrolünü takiben kullanılacak pulpotomi medikamentine göre dişler rastgele 3 gruba ayrılmıştır: Grup1 (kontrol grubu): kalsiyum hidroksit pat, Grup 2: MTA Angelus ve Grup 3: MTA ProRoot. Dişler cam iyonomer siman ve amalgamla restore edilmiş, dolgu marjinleri izole edilmiştir. Dişler klinik ve radyografik olarak 24 ay süreyle düzenli takip edilmiştir. Radyolojik olarak Grup 1'de %55,3; Grup 2'de %9,1 ve Grup 3'te %2,4 oranında başarısızlık görülmüştür. Klinik değerlendirme açısından Grup 1'de genel başarısızlık oranı %23,4 iken Grup 2'de bu oran %4,5 olup Grup 3'de %2,3 şeklinde tespit edilmiştir. İnternal/Eksternal Rez.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate and compare the clinical and radiographic success rates of two different MTA products in pulpotomized primary molars. Access cavities for pulpotomy were prepared in 139 primary molars in 75 children. Following hemorrhage control with saline, the teeth were randomly assigned into three groups with respect to the medicament used over the pulpotomy site: Group 1 (control): calcium hydroxide cement; Group 2: MTA Angelus, and Group 3: ProRoot MTA. The teeth were further restored using glass ionomer cement and amalgam supersealed with resin. Follow-up examinations were carried out at 1, 3, 6, 9, 12, 18 and 24 months. Radiographic failure rate was %55,3 in Group 1, %9,1 in Group 2, %2,4 in Group 3. Clinical failure rate was %23,4 in Group 1, %4,5 in Group 2, %2,3 in Group 3.