Rezin modifiye kalsiyum silikat dolduruculu materyalin süt dişi amputasyonundaki başarısının klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi
Clinical and radiographic evaluation of the success of a resin-modified calcium silicate-based material in primary molar pulpotomy
- Tez No: 911815
- Danışmanlar: DOÇ. FATİH ŞENGÜL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Çalışmamızda Neoputty® MTA, ProRoot® MTA ve Theracal PT®'nin klinik ve radyografik başarılarının değerlendirilmesi ve bu durumun yaş, cinsiyet, dişin çenedeki konumu ve tedavi öncesi provake ağrı mevcudiyeti gibi faktörler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamız Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na tedavi amacıyla başvuran yaşları 4-9 arasında değişen 70 hastanın 112 süt ikinci azı dişi üzerinden yürütülmüştür. Dişler tabakalı randomizasyon ile 3 gruba ayrılarak amputasyon tedavisi yapılmış olup, hastalar 3, 6 ve 12. aylarda klinik ve radyografik olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: 12 ay sonunda materyallerin klinik ve radyografik başarıları sırasıyla Neoputty® MTA grubunda %100-%91.7, ProRoot® MTA grubunda %97.4-%84.2 ve Theracal PT® grubunda %94.4-%69.4 olarak tespit edilmiştir (p>0.05). Yaşın, cinsiyetin, tedavi edilen dişin çenedeki konumunun ve tedavi öncesi provake ağrı mevcudiyetinin amputasyon tedavisinin klinik başarısı üzerinde bir etkisi bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the clinical and radiographic success of Neoputty® MTA, ProRoot® MTA, and Theracal PT® and to investigate the relationship between these outcomes and factors such as age, gender, tooth position in the jaw, and the presence of provoked pain before treatment. Materials and Methods: The study was conducted on 112 primary second molars of 70 patients, aged 4-9 years, who sought treatment at the Department of Pediatric Dentistry, Faculty of Dentistry, Atatürk University. Teeth were divided into three groups by stratified randomization and treated with pulpotomy. Clinical and radiographic evaluations were performed at 3, 6, and 12 months, and results were statistically analyzed. Results: At the 12-month follow-up, the clinical and radiographic success rates for the materials were found to be 100%-91.7% in the Neoputty® MTA group, 97.4%-84.2% in the ProRoot® MTA group, and 94.4%-69.4% in the Theracal PT® group (p>0.05). Age, gender, tooth position in the jaw, and the presence of provoked pain before treatment had no significant effect on the clinical success of pulpotomy (p>0.05).