Sıçanda rabdomiyolize bağlı akut böbrek yetmezliğinde nefrotoksik etki mekanizmalarının ve renal vasküler yanıtların incelenmesi
Investigation of mechanisms of nephrotoxicity and renal vascular responses in rhabdomyolysis-induced acute renal failure in rat
- Tez No: 281296
- Danışmanlar: PROF. DR. E. RÜŞTÜ ONUR, PROF. DR. ALPER B. İSKİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Nefroloji, Pharmacy and Pharmacology, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Rabdomiyoliz akut böbrek yetmezliğinin (ABY) önemli nedenlerindendir ve depremlerden sonra sık görülür. Rabdomiyolize bağlı ABY'nin patogenezinde renal vazokonstriksiyon ve hidroksil radikali (.OH) oluşumu veya myoglobinin redoks döngüsü sonucu gelişen lipid peroksidasyonu rol alır. Bu çalışmada, rabdomiyolize bağlı ABY'de renal vazokonstriksiyona bağlı vasküler reaktivitedeki bozukluklar ve bunların oluşum mekanizmalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla intramüsküler gliserol (10 ml/kg, %50) enjeksiyonu ile rabdomiyoliz oluşturulan sıçanların izole böbrekleri perfüze edildi ve asetilkolin (ACh) ile oluşturulan endotel-bağımlı, papaverin (PAP) ile oluşturulan endotel-bağımsız vazodilatasyon yanıtları ile renal sempatik sinirlerin stimülasyonu (RSS) ile oluşturulan vazokonstriksiyon yanıtları incelendi. Gliserol enjeksiyonuyla beraber bir grup sıçana .OH süpürücü dimetiltiyoüre (DMTU), bir gruba da myoglobin redoks döngüsü inhibitörü asetaminofen (ApAP) tedavisi uygulanarak ACh, PAP ve RSS yanıtları incelendi. Bütün gruplarda renal histoloji ve böbrek fonksiyon testleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Rhabdomyolysis is a leading cause of acute renal failure (ARF) and commonly seen after earthquakes. Renal vasoconstriction and lipid peroxidation due to hydroxyl radical (.OH) formation or redox cycling of myoglobin play a role in pathogenesis of rhabdomyolysis-induced ARF. This study aimed to investigate the disturbance in renal vascular reactivity leading to renal vasoconstriction and to reveal the mechanisms of this pathology. To induce rhabdomyolysis, rats were injected glycerol (10 ml/kg, 50%) intramuscularly, then kidneys were isolated and perfused. We investigated acetylcholine (ACh)-induced endothelium-dependent and papaverine (PAP)-induced endothelium-independent vasodilations and renal sympathetic nerve stimulation (RNS)-induced vasoconstrictions in these kidneys. These responses were investigated both in a group of glycerol-injected rats which either received .OH scavenger, dimethylthiourea (DMTU) or myoglobin redox cycling inhibitor, acetaminophen (ApAP) treatment. Renal histology and kidney function tests were evaluated in all groups.