Türkiye'de sağlık sektöründe bir finansman yöntemi olarak Kamu-Özel Ortaklığı politikasının politika haritalama yöntemi ile analiz edilmesi
Analysing Public-Private Partnership policy as a financing method in Turkey health sector with political mapping
- Tez No: 281297
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Sağlık sektöründe kamu ve özel sektörün ortaklığına dayalı Kamu-Özel ortaklığı (KÖO) yöntemi Türk sağlık sektöründe de uygulanmaya başlamıştır. Son yıllarda Türkiye sağlık sektörü büyük bir değişim göstermekte ve giderek artan şekilde KÖO'nı kullanmaktadır. Bu kapsamda çalışma Türkiye sağlık sektörü politikalarında yaşanan bu değişime odaklanmıştır. Bu kapsamda çalışmada Türkiye sağlık altyapı yatırımlarında bir finansman yöntemi olarak KÖO politikasının politika haritalama yöntemi ile analiz edilmesi amaçlanaktadır. Bu analiz yardımıyla politikanın kapsamı, aktörleri, yanında ve karşısında yer alanlar ile henüz bu politika ile ilgili bir taraf olmayanların pozisyon, etki ve güçleri, kaynakları, bu politika ile ilgili çıkarları veya karşı çıkış sebepleri, bu politikadan etkilenecek gruplar ve bunların özellikleri ile politikanın uygulanabilirliği sınanmaktadır. Ayrıca mevcut koşullarda meydana gelebilecek değişikliklere göre politikanın uygulanabilirliğinin nasıl etkileneceği ile ilgili senaryolar geliştirilip, analiz bu senaryolara göre tekrar edilmektedir. Araştırmanın son aşamasında bu politikanın başarıyla gerçekleştirilebilmesi için geliştirilebilecek stratejiler gerekçe, yöntem ve uygulanabilirliği açısından değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın evrenini, Türkiye sağlık sektöründe altyapı finansman yöntemi olarak KÖO politikası içinde yer alan kamu ve özel sektör temsilciler ve bu politika ile ilgili diğer kişi ve gruplar oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak doküman inceleme ve yarı yapılandırılmış soru formları ile yüz yüze görüşme yöntemleri kullanılmaktadır. Araştırma kapsamında Mayıs-Kasım 2009 tarihleri arasında 35 kişi ile görüşme yapılmıştır. Toplanan veriler PolicyMaker 4.0 programı ile analiz edilerek sonuçlar literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public-Private Partnerships (PPP) models, public and private collaboration to service facility in health care sector, has began to practice in the Turkish health care sector. Currently Turkish health care sector is going thorough some changes and the use of PPP is becoming more prevalent. With all these interesting developments on the political agenda this study focused on the Turkish health care sector. In this study, it is going to be investigated applicability of PPP as an alternative financial model in frame of PPP for healthcare sector, in Turkish health care sector. For that purpose, it is going to be handled that PPP as a financial model, its definition, the practices of PPP model in health, the needs for healthy partnership, the criticism of PPP model, PPP for Turkish health care sector and sub models of PPP. It is predicted to put forward as an alternative financial method PPP for Turkish health care sector and circumstances of success. In the study it is used the approach of political mapping to identify, the understanding of PPP Policy in Turkish health care infrastructure investment, the position, interest and influence of the main policy actors. The population of this study is consist of public, private sector agent who works in public private partnerships policy as a financing method in Turkey health care infrustructure and other people and groups who are related to the policy. In this study, the document analysing, face to face interview with semi structured question form are used as a tool to get data. We had 35 interviews in May-November, 2009. And then we analysed data with PolicyMaker 4.0 Program.