Tadalafil ve vitamin C'nin ratlarda gliserolle indüklenmiş kas ve böbrek hasarı üzerine etkilerinin patolojik ve moleküler yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the effects of tadalafil and vitamin C on glycerol induced muscle and kidney damage in rats by pathological and molecular methods
  1. Tez No: 975735
  2. Yazar: VEDAT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUZCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Crush sendromu, deprem ya da trafik kazaları gibi travmatik olaylar sonucunda kas dokusunun ciddi şekilde ezilmesiyle ortaya çıkan ve yüksek mortalite riski taşıyan kritik bir klinik tablodur. Bu sendromun en önemli komplikasyonlarından biri, çizgili kas hücrelerinin yıkımı sonucu gelişen akut böbrek yetmezliğidir. Bu çalışmada, gliserol uygulamasıyla deneysel olarak oluşturulan kas hasarı sonrası gelişen akut böbrek yetmezliğinin tedavisinde tadalafil ve vitamin C'nin tek başına ve kombinasyon hâlinde uygulanmasının etkinliği araştırılmıştır. Çalışmada rastgele seçilen 50 adet erişkin dişi Wistar albino sıçan yedi gruba ayrılmıştır: Kontrol gruplarında (K:Kontrol, Vitamin C: CK, Tadalafil: TK) altışar, deney gruplarında (Gliserol: G, Gliserol+Vitamin C: GC, Gliserol+Tadalafil: GT, Gliserol+Vitamin C+Tadalafil: GCT) ise sekizer hayvan yer almıştır. Kas ve böbrek hasarı oluşturmak amacıyla deney gruplarına 24 saat süreyle susuz bırakmanın ardından, %50'lik hipertonik gliserol solüsyonu (10 ml/kg, intramusküler) ikiye bölünerek her iki arka bacak kasına enjekte edilmiş, Kontrol grubuna ise aynı hacimde serum fizyolojik verilmiştir. Vitamin C (20 mg/kg, oral gavaj) ve tadalafil (10 mg/kg, oral gavaj) 24., 72. ve 120. saatlerde uygulanmış ve altıncı gün, anestezi altında kan alımını takiben tüm sıçanlara ötanazi yapılmıştır. Deney sonunda tüm hayvanların arka bacak kasları ve böbrekleri alınmış; sağ böbrekler %10'luk formaldehit solüsyonunda histopatolojik inceleme için, sol böbrekler ise sıvı azotta dondurularak −80 °C'de Real-Time PCR analizleri için saklanmıştır. Histopatolojik değerlendirmede böbreklerde tubul epitellerinde dejenerasyon ve nekroz, tubul lümenlerinde silindir oluşumları, tubul epitellerinde nekroz, lümen dilatasyonu, glomerüler atrofi, mononükleer hücre infiltrasyonu ve polimorfonükleer lökosit infiltrasyonu incelenerek skorlanmıştır. Real-Time PCR yöntemiyle böbrek dokusunda KIM-1, NGAL, PPARγ ve Sistatin C gen ekspresyon düzeyleri belirlenmiştir. Deneme gruplarında canlı ağırlık kazancında belirgin azalmayla birlikte rölatif organ ağırlıklarında belirgin artış tespit edilmiştir (p<0,001). Böbreklerin histopatolojik incelemesinde en yüksek skorlanan lezyonların G grubunda oluştuğu, tedavi gruplarında lezyonların azaldığı, en belirgin azalmanın kombine grupta olduğu dikkati çekti. Böbrek skoru kontrollere en yakın grup kombine gruptu ve istatistiksel olarak G ve kontrol grupları arasındaydı (p<0,001). G grubunda kas dokusunda hiyalin dejenerasyonu, Zenker nekrozu ve miyozitisin şiddetli olduğu, GT ve GCT gruplarında daha belirgin olmak üzere (p<0,001) tedavi gruplarında lezyonların şiddetinin azaldığı tespit edilmiştir. Kasta rejenerasyon ise tüm deneme gruplarında benzer görünümdeydi. Real-Time PCR analizinde Sistatin C'nin G grubunda ekspresyon seviyelerinin diğer gruplara göre yüksek olduğu, en düşük düzeylerin ise kontrol grubunda bulunduğu belirlenmiştir. PPARγ ekspresyon düzeyleri kontrol grubunda en yüksek, G grubunda ise en düşük değerlerde saptanmıştır. KIM-1'in G grubunda en yüksek, kontrol grubunda ise en düşük seviyelerde olduğu kaydedilmiştir. NGAL ekspresyonu açısından da G grubunun en yüksek düzeyleri sergilediği, en düşük değerlerin TK grubunda bulunduğu görülmüştür. Bu veriler, vitamin C ve tadalafil kombinasyonunun miyoglobinürik akut böbrek yetmezliğinde oksidatif stres ve renal hasar üzerinde kısmi koruyucu etki gösterdiğini, ancak böbrek dokusunun yapısal ve fonksiyonel bütünlüğünü tam olarak sağlayamadığını ortaya koymaktadır. Bulgular, rabdomiyoliz kaynaklı akut böbrek yetmezliğinde mevcut tedavilerin destekleyici rolünü vurgulamakta ve gelecekte antioksidan ile vazoprotektif ajanların farklı kombinasyonlarının araştırılmasının önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Crush syndrome is a critical clinical condition that occurs when muscle tissue is severely crushed as a result of traumatic events such as earthquakes or traffic accidents, and carries a high mortality risk. One of the most significant complications of this syndrome is acute renal failure, which develops as a result of the destruction of striated muscle cells. This study investigated the efficacy of tadalafil and vitamin C, administered alone and in combination, in the treatment of acute renal failure following experimental muscle injury induced by glycerol administration. Fifty randomly selected adult female Wistar albino rats were divided into seven groups: six animals in each control group (K:Control, Vitamin C:CK, Tadalafil:TK), and eight animals in each experimental group (Glycerol:G, Glycerol+Vitamin C:GC, Glycerol+Tadalafil:GT, Glycerol+Vitamin C+Tadalafil:GCT). To create muscle and kidney sections, after the experimental section was left dehydrated for 24 hours, 50% hypertonic glycerol solution (10 ml/kg, intramuscularly) was divided into two and added to both hind leg muscles, and the same volume of serum was given to the control compound. Vitamin C (20 mg/kg, oral gavage) and tadalafil (10 mg/kg, oral gavage) were administered at 24, 72, and 120 hours. On the sixth day, all rats were euthanized following blood collection under anesthesia. At the end of the experiment, the hindlimb muscles and kidneys of all animals were removed; the right kidneys were frozen in 10% formaldehyde solution for histopathological examination, and the left kidneys were frozen in liquid nitrogen and stored at −80 °C for Real-Time PCR analyses. Histopathological evaluation examined and scored renal tubular epithelial degeneration and necrosis, tubular luminal cylinder formation, tubular epithelial necrosis, luminal dilatation, glomerular atrophy, mononuclear cell infiltration and polymorphonuclear leukocyte infiltration. KIM-1, NGAL, PPARγ, and Cystatin C gene expression levels were determined in kidney tissue using real-time PCR. A significant decrease in body weight gain was observed in the experimental groups, along with a significant increase in relative organ weights (p<0.001). Histopathological examination of the kidneys revealed that the highest-scoring lesions occurred in the G group, while lesions decreased in the treatment groups, with the most significant decrease occurring in the combined group. The combined group had the closest renal score to the controls and was statistically significantly between the GC and control groups (p<0.001). Hyaline degeneration, Zenker necrosis, and myositis were found to be more severe in the muscle tissue of the G group, while the severity of the lesions decreased in the treatment groups, being more pronounced in the GT and GCT groups (p<0.001). Muscle regeneration was similar in all treatment groups. Real-Time PCR analysis revealed that Cystatin C expression levels were higher in the G group compared to the other groups, with the lowest levels found in the control group. PPARγ expression levels were highest in the control group and lowest in the G group. KIM-1 was noted to be highest in the G group and lowest in the control group. NGAL expression was also found to be highest in the G group, with the lowest values found in the TK group. These data suggest that the combination of vitamin C and tadalafil has a partial protective effect on oxidative stress and renal damage in myoglobinuric acute renal failure, but it does not fully restore the structural and functional integrity of the renal tissue. The findings highlight the supportive role of current treatments in rhabdomyolysis-induced acute renal failure and point to the importance of investigating different combinations of antioxidant and vasoprotective agents in the future.