Çocukluk çağı kanser tedavisinin tiroid üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Late effects of childhood cancer treatment on the thyroid gland
  1. Tez No: 281306
  2. Yazar: AYLA AKCA ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çocukluk Çağı Kanser Tedavisinin Tiroid Üzerine EtkileriBu çalışmada 1992-2010 yılları arasında çocukluk çağı kanseri nedeniyle tedavileritamamlanmış ve halen remisyonda izlenen 120 (84 erkek, 36 kız) hastada uygulanan kansertedavilerinin tiroid üzerine olan geç yan etkileri araştırılmış ve tiroid bozukluğu gelişimiyönünden risk faktörleri belirlenmiştir. Hastalar aldıkları tedavilere göre sadece KT (Grup I)ve KT+baş,boyun,toraks bölgelerinden en az birine RT (Grup II) olmak üzere 2 grubaayrılmış ve serum TSH, sT4, tT4, anti-TPO, anti-TG, TG düzeyleri ve tiroid beziultrasonografisi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre hastaların 32'sinde (%26,6) hipotiroidi,27'sinde (%22,5) tiroid nodülü, 40'ında (%33,3) tiroid parankiminde heterojenite, 36'sında(%30) tiroid otoantikor yüksekliği, 3'ünde (%2,5) tiromegali ve 3'ünde (%2,5) ikincil tiroidkanseri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Late Effects of Childhood Cancer Treatment on the Thyroid GlandIn this study, late side effects of childhood cancer treatment on the thyroid gland havebeen investigated and identified risk factors for the development of thyroid disorder, inpediatric relapse-free 120 (84 male, 36 female) patients treated between 1992-2010 years.Patients were subgrouped into two treatment groups: chemotherapy only (Group 1),chemotherapy with radiotherapy (head/neck/thorax) (Group 2). Serum TSH, fT4, tT4, anti-TPO, anti-TG, TG levels and thyroid gland ultrasound examinations were evaluated in bothgroups. According to the results, 32 (26.6%) patients had hypothyroidism, 27 (22.5%) patientshad thyroid nodules, 40 (33.3%) patients had thyroid parenchyma heterogeneity, 36 (30%)patients had high thyroid autoantibody levels, 3 (2.5%) patients had thyromegaly and 3(2.5%) patients had secondary thyroid cancer.