Spinal anestezi sırasında ve sonrasında gelişebilecek komplikasyonlar ve izlenen parametrelerin mevsimsel değişiminin incelenmesi
Evaluation of seasonal alteration of complications and monitored parameters during or after spinal anesthesia
- Tez No: 281328
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET DOĞRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada alt ekstremite cerrahisinde spinal anestezi uygulanan hastalarda anestezi sırasında ve sonrasında gelişebilecek komplikasyonlar ve izlenen parametrelerin mevsimsel değişimini araştırmayı amaçladık.Hastalar ve yöntem: Çalışmaya fakülte etik kurul ve olguların onayları alınarak, alt ekstremite cerrahisi planlanan American Society of Anesthesiologist (ASA) I-II risk grubunda 190 olgu dâhil edildi. Hastalardan ameliyat öncesi biyokimyasal ve hematolojik değerleri alındı ve plazma osmolaliteleri hesaplandı. Plazma osmolalitesi için normal değer aralığı olarak 288±4 mosm/kg kabul edildi. Tüm olgulara 10ml/kg %0.9 NaCl yaklaşık 30 dk da operasyon öncesinde verildi. Hastalar Grup Yaz (Grup Y), Grup Sonbahar (Grup S), Grup Kış (Grup K) ve Grup İlkbahar (Grup İ) olarak dört gruba ayrıldı. Olgulara oturur veya lateral dekübit pozisyonda L2-3, L3-4 veya L4-5 aralığından 25G Quincke spinal iğne ile subaraknoid ponksiyon yapıldı. Tüm gruplarda spinal anestezi için %0,5 levobupivacaine 3ml (15mg) standart doz olarak uygulandı. İlaç verme işleminin bitişi 0. dakika kabul edildi. Kalp atım hızı ( KAH), sistolik arter basıncı (SAB), diastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı (OAB), periferik oksijen satürasyonu (SpO2) değerleri 0-3-5-10-15-20-25-30-45-60-75-90. dakikalarda kaydedildi.Tüm olgular ameliyat sonrasında servislerinde 6-12-24-48-72. saatler ve 7.günde ziyaret edilerek, taburcu olanlara ise telefon ile ulaşılarak, komplikasyonlar açısından değerlendirildi ve kayıtlar alındıktan sonra uygun tedavileri başlandı.Bulgular: Çalışmada gruplar arasında yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi (vki) ve cinsiyet yönünden fark yoktu. Ancak, Grup Y ve Grup K'nın plazma osmolaliteleri anlamlı olarak farklıydı (p0.05). Çalışmadaki olguların tamamı değerlendirildiğinde, cinsiyetler arasında baş ağrısı açısından anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). Çalışmanın tüm ölçüm dönemlerinde, gruplar spinal anestezi sonrası baş ağrısı olup olmama durumu açısından değerlendirildiğinde, gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). Çalışmanın 48-72 saat ve 72 saat-7.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate seasonal alteration of complications which could occur during or after anesthesia and monitored parameters in patients underwent spinal anesthesia for lower limb surgery.Patients and method: After obtaining approval of Ethic Committee and informed consents of patients, 190 patients at ASA I-II risk groups, who were scheduled to undergo lower limb surgery, recruited to this study. All patients received 0.9% NaCl 10 ml/kg of dose at a rate of 30 minutes before surgery. Patients assigned into four groups as follows: Group Summer, Group Autumn, Group Winter and Group Spring. Subarachnoid puncture was performed from L2-3, L3-4 or L4-5 at either sitting or lateral decubitus position by using 25 G Quincke spinal needle. As a standard dose, 3ml (15 mg) 0.5% levobupivacaine was administered to all groups for spinal anesthesia. The end of drug administration was accepted as zero minute. Heart rate, systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure and SpO2 values were recorded at minutes 0, 3, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 45, 60, 75 and 90.All patients were assessed regarding complications by visiting on postoperative hours 6, 12, 24, 48 and 72 and on the postoperative day 7 and by phone calls, if they were discharged; and appropriate treatment were initiated after complications were recorded.Results: There was no difference between the groups in terms of ages, weights, heights, body mass indexes and genders. The plasma osmolalities of Group Winter and Group Summer were significantly different whereas the osmolality of Group Winter was higher than Group Summer (p0.05).When all cases in the study was considered, no significant difference was found between genders in terms of headache (p>0.05). When groups were assessed for postdural puncture headache (PDPH) at all measurement periods of study, no significant difference was found between groups (p>0.05).