Skolyoz cerrahisi geçiren hastaların retrospektif incelenmesi
Retrospective examination of patients with scoliosis surgery
  1. Tez No: 347943
  2. Yazar: MEHMET SERDAR ŞENCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT YENTÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ocak 2012 ? Şubat 2013 tarihleri arasında T.C. İstanbul Bilim Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezi Avrupa Hastanesi Ortopedi Kliniği'nde skolyoz tanısıyla cerrahi uygulanmış, yaşları 12 ile 26 arasında değişen, ASA risk sınıflamasına göre ASA I-II olan, 47'si kadın, 14'ü erkek 61 hasta retrospektif olarak incelendi. (Tablo A-B-C). Bu inceleme ve değerlendirme kliniğin skolyoz cerrahisindeki hedef ve stratejileri dikkate alınarak bu bilgiler ışığında gerçekleştirildi. Bütün hastalara idamede propofol ve remifentanil infüzyonları kullanılarak TİVA uygulanmış olduğu görüldü. TİVA ile doz titrasyonu yapılarak operasyon sırasında arteryel kan basıncı değerinin yüksekliğine sekonder gelişebilecek kanama ve kan transfüzyon miktarı artışı gibi muhtemel komplikasyonları önlemek amacıyla ve vital organ perfüzyonunun olumsuz etkilenmemesi düşünülerek ortalama arter basıncı 60-65 mmHg aralığı hedeflenmiş olduğu öğrenildi. Operasyonunun başlangıcından yaklaşık ve ortalama 1 saat sonra, yeterli hemodinamik stabilite sağlanamamış bir grup hastaya, 15-150 mcg/dk dozunda Nitrogliserin perfüzyon başlanılmıştır. Çalışma dahilindeki 61 hastadan 14'ünde nitrogliserin kullanımına ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Çalışmada nitrogliserin kullanılmış hasta grubu“Grup II”, nitrogliserin kullanımına ihtiyaç duyulmamış hasta grubu“Grup I”olarak adlandırılmıştır. Grupların demografik özelliklerinde ve operasyon sürelerinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Kan basıncı kontrolü aşamasında hedefe ulaşılmış olduğu görülmüştür. Kanama miktarı Grup I'de 1047 ml; Grup II'de 1037 ml olarak bulunmuş ve gruplar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. İdrar çıkışları hiçbir hastada 0,5 ml/kg/saat altına düşmemiştir. CVP takiplerinde ise, operasyon boyunca iki grup arasında farklılık yoktur. Postoperatif dönemde Grup I'de 11, Grup II'de 1 hastaya kan transfüzyonu uygulanmış. Operasyon süresince Grup I'e 2,3 ünite, Grup II'ye 2,1 ünite kan transfüzyonu yapılmıştır. Hb ve Hct değerleri ise preoperatif ve postoperatif dönemde iki grupta da anlamlı farklılıklar göstermezken, grup içi değerlendirmelerde postop değerler preop değerlere göre anlamlı derecede düşük tespit edildi. Hematolojik açıdan takip edilen APTT, PT ve INR düzeyleri postop dönemde preop döneme göre gruplar arasında anlamlı farklılık oluşturmazken, her iki grupta da grup içi değerlendirmelerde postop değerlerin anlamlı derecede uzadığı fakat normal sınırlar içinde kaldığı görüldü. Karaciğer fonksiyonlarını değerlendirmek için takip edilen AST, ALT, total protein, albumin değerleri postop 1. gün preop döneme göre AST değerlerinde her iki grupta da artış; albumin ve total protein değerlerinde ise her iki grupta düşüş olarak çalışmamıza yansımıştır. Böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek için BUN ve kreatinin düzeyleri takip edilmiş, iki grupta da BUN ve kreatinin düzeylerinde postop 1. gün anlamlı bir düşüş tespit edilmiştir. Hipotansif ajan kesildikten sonra rebound hipertansiyon gerçekleşmesine göre, yoğun bakım ünitesine ekstübasyonun sarkması ve ek postoperatif analjezi gereksinimi açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
61 patients between 12 ? 26 years old, ASA I-II, treated scoliosis surgery between january 2012 ? february 2013 were retrospectively analyzed.(Table A-B-C). Nitroglyserin in the dosage range between 15-150 mcg/kg/dk, had been started to a group of patients which were unstable hemodynamically, about one hour later after the surgery starts. The group of nitroglycerin had been started is called“ group II ”and the other group is called“ group I ”. There were no differences between the goups significantly about demographic characteristics and surgery duration. The target of blood pressure (MAP: 60-65 mmHg) had been reached. The amount of bleeding was respectively 1047 ml. and 1037 ml.The urine output was 0,5 mg/kg/h at least. 11 patients of the group I and the only 1 patient of group II had been applied transfusion postoperatively. The average amount of transfusion during the operations respectively 2,3 U and 2,1U. There were no differences significantly between the groups about the preoperative and postoperative values of Hb, Hct, PT, aPTT, INR, AST, ALT, total protein, albumin, BUN, creatinine, rebound hypertension after the hypotensive agent stops, the rate of patients had been extubated at intensive care unit and the amount of postoperative analgesia.