Glioblastomalı olgularda O6-metil guanin DNA-metil transferaz promoter metilasyonunun tedavi cevabına etkisi ve prognostik önemi
The effect on treatment response and prognostic valueofo6-methyl guanin DNA-methyl transferase promoter methylation in glioblastoma cases
- Tez No: 281329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ GALİP YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada; postoperatif radyoterapi (RT) ile eşzamanlı ve ardından adjuvan Temozolamide (TMZ) tedavisi alan ve yalnız RT alan glioblastoma (GBM) olgularında O6-metil guanin DNA-metil transferaz (MGMT) promoter metilasyonunun tedavi cevabına etkisini ve prognostik önemi araştırıldı.Gereç ve Yöntem: 2000-2010 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kemal Dedeman Onkoloji Hastanesi' nde GBM tanısı alıp RT+TMZ ve yalnız RT alan 100 olgunun parafinle bloklanmış doku örneğinden genomik DNA izole edilip bisülfit ile muamele edilerek kontrol DNA'larla karşılaştırıldı. Metilasyona spesifik olan/olmayan primerlerle hedef bölgenin amplifikasyonu için PCR yapıldı. Örnekler PCR'dan sonra pyrosequencing dizi analizine yüklendi. Metile-unmetile ayrımı için dizi analizi yapıldı. MGMT promoterdeki CpG 1, 2, 3, 4 adalarının metilasyonu incelendi. Metile ve unmetile olgular gruplandırılıp MGMT promoter metilasyonun prognostik önemi ile genel sağkalım (GS) ve hastalıksız sağkalıma (HS)'a katkısı tek değişkenli ve çok değişkenli istatistiksel analizlerle incelendi.Bulgular: Elli beş olgu (% 55) RT+TMZ, 45 olgu (% 45) yalnız RT aldı. 67 olgu (% 67) 60 yaş altı iken, 33 olgu (% 33) 60 yaş ve üstündeydi. 52 olguda (% 52) MGMT metile (mMGMT) , 48 olguda (% 48) unmetileydi (umMGMT). mMGMT grupta ortanca GS, HS sırasıyla 10,5 ay (2-67) ve 6 ay (2-57) idi.mMGMT grupta RT+TMZ alan 23 (% 44,2), yalnız RT alan 29 (% 55,8) olgu vardı. Kaplan-Meier analizi (Log Rank) ile RT+TMZ ve yalnız RT alan grup arasında GS ve HS karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study; the effect of O6-methyl guanine DNA-methyl transferase (MGMT) promoter methylation on treatment response and prognostic value was investigated on glioblastoma (GBM) cases, treated by postoperative radiotherapy (RT) with concomitant and adjuvant temozolomide (TMZ) and RT alone.Materials and Methods: Genomic DNA isolated from paraffin embedded tissue samples of 100 GBM cases, treated by RT+TMZ and RT alone between 2000-2010 years, at Erciyes University Medical Faculty Kemal Dedeman Oncology Hospital. Genomic DNA incubated with bisulfite and compared with control DNA. PCR was applied for amplification of target region with methylation spesific or not spesific primers and samples were loaded from PCR to pyrosequencing chain analysis. Analysis was done for methylated-unmethylated MGMT distinction. CpG 1, 2, 3, 4 islands methylation on MGMT promoter was demonstrated. Methylated and unmethylated cases were grouped and then the prognostic value of MGMT promoter methylation and contribution to overall survival (OS) and progression free survival (PFS) was demonstrated with univariate-multivariate analysis.Results: Fifty-five (%55) cases were applied RT+TMZ and 45 (%45) cases was administered RT alone. Sixty-seven (%67) cases were under 60 years and 33 (%33) cases were 60 years of age and over. The presence of MGMT methylation was demonstrated in 52 (%52) cases and the rest of 48 (%48) cases weren?t.Median OS and PFS for group with methylated MGMT were 10,5 months (2-67) and 6 months (2-57), respectively. In this group, 23 (%44,2) cases were applied RT+TMZ and 29 (%55,8) cases were applied RT alone. OS and PFS were compared between RT+TMZ and RT alone group with Kaplan-Meier (Log Rank) Analysis.