Acil servise başvuran dahili grup hastaların değerlendirilmesinde ve kritik hasta seçiminde skorlama sistemlerinin rolü
Task of scoring systems for evaluation of non-surgical patients who admitted emergency department and classified of critically ill patients
  1. Tez No: 281333
  2. Yazar: NALAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALP ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu; tez acil servise başvuran dahili grup hastaların ilk değerlendirilmesinde APACHE II, REMS, CCI, MEWS skorlama sistemlerini kullanarak, yoğun bakım yatışı ve takibi gerektirecek hastaların yatış sürelerinin, mortalite oranlarının, yoğun bakım yatışı sırasında invazif veya non-invazif mekanik ventilasyon desteğine ihtiyaç oranlarının öngörülmesi hakkında karşılaştırma yapabilmek amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla; 2008-2010 yılları arasında İstanbul Bilim Üniversitesi Avrupa Florence Nightingale Hastanesi Araştırma ve Uygulama Merkezi Acil Servisine başvuran dahili acil erişkin hastalardan yoğun bakım kliniğine yatırılarak takip ve tedavi görmüş olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar ile ilgili verilerin toplanmasında Avrupa Florence Nightingale Hastanesi Araştırma ve Uygulama Merkezi arşivi kullanılmış, retrospektif olarak hasta dosyoları taranmıştır. Planlanan verilerine ulaşılan 93 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. REMS, APACHEII, CCI, MEWS Sistemleri değerleri ve ayrıca diğer hasta serum parametreleri; tek başlarına, birlikte ve birbirleri ile karşılaştırılarak; hasta mortalitesini, invazif ve/veya non-invazif mekanik ventilasyon desteği ihtiyacını ve yoğun bakım yatış süresinin uzunluğunu göstermeleri açısından değerlendirilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda mortalitenin arttığı cut-off değeri APACHEII sistemi için 20, REMS sistemi için 10, CCI sistemi için 3, MEWS sistemi için 4 olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation been completed by APACHE II, REMS, CCI, MEWS system analysis with initial assessment of adult non-surgical patients that admittet emergency departments(ED). According to this patients, I mention that; predict the rate of mortality and length of intensive care unit (ICU) stay and requirement of invazif or non-invazif mechanic ventilation while in ICU. By those results, dissertation has been written by according to adult non-surgical patients who admitted to ED of Istanbul Bilim University Avrupa Florence Nightingale Hospital Clinical Research Center with various complaints and hospitalized ICU since 2008-2010. I inquire with retrospective analysis of Avrupa Florence Nightingale Hospital Clinical Research Center to gather information. 93 patients diagnosis and results were included in this dissertation. REMS, APACHE II, CCI, MEWS system results and serum parameters were compare with solitary and together. The results have been evaluated with rate of mortality and length of ICU stay and requirement of mechanic ventilation while in ICU. After final research, I mention that mortality has been improved system reference: System of APACHE II 20, system of REMS 10, system of CCI 3, system of MEWS 4.