Term bebeklerde ve annelerde insülin, adiponektin, D vitamini ve kurşun düzeylerinin değerlendirilmesi ve bebeklerin aort intima mediaları üzerine etkilerinin tespiti
Evaluation of the levels of insulin, adiponectin, vitamin D and lead in term newborns and their mothers and determination of their effects on aortic media thickness in newborns
- Tez No: 281348
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KURTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmada yenidoğan döneminde ateroskleroz gelişimi açısından glukoz ve lipid metabolizmasındaki değişiklikler, adiponektin, D vitamini ve kurşun (Pb) ile aortik intima media kalınlığı (aIMK) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Materyal Metod: Çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi'nde Ocak 2010 ve Ekim 2010 arasında Perinatoloji Servisi'nde yatan 80 sağlıklı gebe ve term bebeği üzerinde yapıldı. Annelerin ve bebeklerin antropometrik ölçümleri alındı, anneler Pb maruziyeti ve D vitaminini etkileyebilecek faktörler açısından sorgulandı. Doğum esnasında annelerden ve kordon kanından biyokimyasal, hormonal parametreler ve kurşun düzeyleri için kan alındı. Bebeklerin aIMK ölçümleri yapıldı.Bulgular: D vitamini annelerden 32'sinde (%40) ve bebeklerin 40'ında (%50) eksik bulundu. Diyetle D vitamini alımı ile bebeğin P düzeyi arasında ve Mg alımı ile annenin D vitamini düzeyi arasında pozitif yönde bir ilişki, Fe alımı ile anne Pb düzeyi arasında negatif yönde bir ilişki bulundu. Anne ve bebeğin 25 OHD, Ca, P, Pb düzeyleri arasında pozitif yönde güçlü bir ilişki vardı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study changes in glucose and lipid metabolism, and the relationships among adiponectin, vitamin D and lead levels, and aortic intima media thickness were evaluated regarding the development of atherosclerosis in the neonatal period.Material Method: The study was conducted on 80 healthy pregnant women and their term newborns followed at the Perinatology Service of Gevher Nesibe Hospital of Erciyes University School of Medicine between January 2010 and October 2010. Anthropometric measurements of mothers and newborns were performed, and the mothers were questionned with respect to the factors that might affect lead exposure and vitamin D levels. At the time of delivery blood samples were obtained from mothers and cord blood for the measurement of biochemical and hormonal parameters and lead levels. Aortic media thickness measurements were performed in newborns.Results: Vitamin D was deficient in 32 (40%) and 40 (50%) of mothers and newborns, respectively. There were positive significant correlations between dietary vitamin D intake and neonatal serum phosphorus levels, and dietary magnesium intake and maternal vitamin D levels, and there was a significant negative correlation between dietary iron intake and maternal lead levels. There were significant positive correlations between the maternal and neonatal 25 OHD, calcium, phosphorus and lead levels.