Rat modelinde metformin ve letrozolün endometriozis odaklarına etkisi ve bu iki tedavi modalitelerinin sonuçlarının karşılaştırılması
The effects of metformin and letrozole on endometriosis and the comparison of two treatment agents in a rat model
  1. Tez No: 281349
  2. Yazar: GÖKALP ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Metformin ve letrozolün deneysel olarak rat modelinde oluşturulan endometriosis üzerine etkilerini araştırmak.Yöntem ve Gereçler: Bu çalışma, Mayıs 2009- Temmuz 2009 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Hakan Cetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezinde yürütüldü. Endometriosis hayvan modelinde, endometriotik implantlar cerrahi olarak oluşturuldu ve 38 rat rastgele olarak dört gruba ayrıldı. Grup 1'e (kontrol grubu, 8 rat) herhangibir tedavi verilmedi. Grup 2'ye (metformin grup, 10 rat) günlük 100 mg/kg oral metformin verildi. Grup 3'e (metformin grup, 10 rat) günlük 200 mg/kg metformin verildi. Grup 4'e (letrozol grup, 10 rat) günlük 0.1 mg/kg letrozol verildi. Tüm ratlar 4 hafta tedavi aldıktan sonar öldürülüp implantların boyutu ve adezyon skorlaması yapıldı. Endometriotik odaklardaki implantların histopatolojik skorlaması patoloji Anabim Dalı tarafından yapıldı.Bulgular: Tedavi öncesi tüm gruplarda ortalama endometriotik implant alanları benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of metformin and letrozole on experimentally induced endometriosis in a rat model.Materials and Methods: This study was conducted in Hakan Cetinsaya Clinical and Experimental Research Center of Erciyes University, Medical Faculty. Endometriotic implants were surgically formed in an endometriosis animal model, and 38 rats were randomly divided into four groups. Group 1 (control group, 8 rats) was given no medication. Group 2 (metformin group, 10 rats) was given 100 mg/kg/day of oral metformin. Group 3 (metformin group, 10 rats) was given 200 mg/kg/day of oral metformin. Group 4 (letrozole group, 10 rats) was given 0.1 mg/kg/day of oral letrozole. All rats continued to receive the treatment for 4 weeks and then were sacrificed to assess the size of implants and scores of adhesions. The histopathologic scores of implants in excised endometriotic foci were examined by a pathologist.Results: The mean surface area of endometriotic implants was similar in all groups before the treatment.