İşiten ve işitme engelli futbolcularda olumsuz değerlendirilme korkusunun anne baba tutumları açısından değerlendirilmesi
The assessment of parental attitutes towards the fear of negative evaluation of hearing and hearing ? impaired soccer players
  1. Tez No: 281359
  2. Yazar: TAMER KARADEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BİLAL ÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bireylerin doğumundan itibaren ilk iletişim kurdukları anne ve babalarının tutum ve davranışları çocuğun ileriki yıllarda ortaya koyacağı davranış ve tutumlarına şekil verebilmektedir. Anne-baba ile çocuk arasında yaşanan iletişim biçimi, çocuğun duygusal gelişimini etkileyen en önemli faktörlerden biridir.Bu çalışmanın amacı da, işiten ve işitme engelli futbolcuların anne ve baba tutumlarını bireylerin algıladığı biçimiyle inceleyerek, olumsuz değerlendirilmekten korkma düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirerek, işiten ve işitme engelli futbolcular arasında karşılaştırma yapmaktır.Bu amaçla evreni temsil eden büyüklüğe uygun olarak, 380 işiten ve 124 işitme engelli olmak üzere toplam 504 futbolcu araştırmanın örneklemini oluşturmuştur.Araştırma için gerekli verileri toplamada, kişisel bilgi formu, Anne Tutum Ölçeği, Baba Tutum ölçeği ve Olumsuz Değerlendirilmekten Korkma Ölçeği olmak üzere dört tür araç kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Attitudes and behaviors of parents with whom individuals firstly establish communication as from their births may shape the behaviors and attitudes to be displayed by children in the coming years. Form of communication between parents and the child is one of the most important factors influencing emotional development of the child.The purpose of this study is to make a comparison between normally hearing football players and hearing impaired football players by examining attitudes of parents of normally hearing football players and hearing impaired football players as perceived by the individuals and by evaluating the relationship between their fear of negative evaluation levels.To this end, sample of the study contains a total of 504 football players, 380 of whom hear normally and 124 of whom are hearing impaired, in accordance with the size representing the universe.Personal information form, Mother Attitude Scale, Father Attitude Scale and Fear of Negative Evaluation Scale were used for data collection in the present study.