Asidifiye Sodyum Kloritin Broiler Pirzolalarında Salmonella spp. ve Listeria monocytogenes Üzerine Etkisi
The effects of Acidified sodium chlorite on viability of Salmonella spp. and Listeria monocytogenes in chicken chops
  1. Tez No: 281360
  2. Yazar: IŞIL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, asidifiye sodyum klorit (ASK) solüsyonuna daldırma ve/veya ASK içeren marinat işlemlerinin Salmonella spp. ve Listeria monocytogenes ile kontamine broiler pirzolalarının 4 oC' de muhafazasında bu patojenler üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapıldı.Broiler pirzolaları Salmonella spp.' nin 5 suşu ve L. monocytogenes' in 5 suşu ile miks halde deneysel olarak kontamine edildi. Her bir patojen için 8 grup olmak üzere toplam 16 grup incelendi.Her iki patojen için de aşağıdaki deneme grupları oluşturuldu;1. grup: Asidifiye sodyum klorit ve marinat uygulanmamış kontrol grubu,2. grup: Asidifiye sodyum klorit içermeyen marinat uygulanmış,3. grup: 1200 ppm asidifiye sodyum klorit içeren solüsyon içine daldırılıp 2 dakika bekletilmiş,4. grup: 1200 ppm asidifiye sodyum klorit içeren solüsyon içine daldırılıp 2 dakika bekletilmiş ve sonra marinat uygulanmış,5. grup: 1200 ppm asidifiye sodyum klorit içeren marinat uygulanmış,6. grup: 1800 ppm asidifiye sodyum klorit içeren solüsyon içine daldırılıp 2 dakika bekletilmiş,7. grup: 1800 ppm asidifiye sodyum klorit içeren solüsyon içine daldırılıp 2 dakika bekletilmiş ve sonra marinat uygulanmış,8. grup: 1800 ppm asidifiye sodyum klorit içeren marinat uygulanmış.Uygulanan işlemlerden sonra broiler pirzolaları plastik kaplara yerleştirilerek 4 oC' de 7 gün muhafaza edildi. Örnekler 0., 2., 3., 5. ve 7. günlerde mikrobiyolojik (Salmonella spp.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of acidified sodium chlorite (ASC) immersion and/or marinated containing acidified sodium chlorite on viability of Salmonella spp. and Listeria monocytogenes in chicken chops during storage at 4 C degree in preservation of this was done to investigate the effects of pathogens were investigated.The broiler chops were experimentally contaminated with 5 strains of Salmonella spp. and 5 strains of Listeria monocytogenes. The study was composed of 16 groups in total, 8 groups for each pathogen.Treatment groups were as follow:Group 1: No treatment was applied, control groupGroup 2: Marinated without acidified sodium chlorite;Group 3: Immersing in 1200 ppm acidified sodium chlorite for 2 minutesGroup 4: Immersing in 1200 ppm acidified sodium chlorite for 2 minutes, followed by marinated only.Group 5: Marinated containing 1200 ppm acidified sodium chlorite;Group 6: Immersing in 1800 ppm acidified sodium chlorite for 2 minutesGroup 7: Immersing in 1800 ppm acidified sodium chlorite for 2 minutes followed by marinated onlyGroup 8: Marinated containing 1800 ppm acidified sodium chlorite;Following treatments, Broiler chops were stored in plastic containers at 4C degree for 7 days. The samples were analyzed for the numbers of Salmonella spp. and Listeria monocytogenes on days 0, 2, 3, 5 and 7 during the srorage period.It was determined that the numbers of Salmonella spp.