Yutma disfonksiyonu şüphesi olan çocuk hastalarda tanısal videofloroskopik değerlendirme sonuçları ve pnömoni ilişkisi
The results of videofluoroscopic studies for the children with the suspicion of swallowing dysfunction and the relation with pneumonia
  1. Tez No: 281378
  2. Yazar: NAZAN KAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Aspirasyon orofarengeal sekresyonların ve gastrik içeriğin trakeobronşial alana penetrasyonu olarak tanımlanır. Yutma fonksiyonu aspirasyonu önleyen önemli defans mekanizmalarından biridir.Yutmanın herhangi bir evresindeki bozukluk disfaji olarak tanımlanır.Disfaji ve aspirasyon pnömonisi birbiriyle yakından ilişkilidir. Bu nedenle üst solunum yolları yutma disfonksiyonu düşünülen hastalarda iyi değerlendirilmelidir. Videofloroskopik değerlendirme disfaji tanısında oldukça yardımcıdır. Bu çalışmada yutma disfonksiyonu şüphesi olan çocuklarda tanısal videofloroskopik değerlendirme sonuçları ile disfaji ve aspirasyon pnömonisi arasındaki ilişki değerlendirildi. Çalışmamızda yutma disfonksiyonu şüphesi olan 50 çocuk hastayı (28 kız, 22 erkek) retrospektif olarak inceledik. Hastaların ortalama yaşı 2.9 (2 ay- 7.5 yaş) idi. Bütün hastalar videofloroskopik modifiye baryum yutma (VYT) testi ile değerlendirildi. Bu değerlendirmelerin video görüntüleri incelenip orofarengeal reflekslerde kayıp ya da gecikme, laringeal penetrasyon, gastroösefageal reflü, rezidü ve aspirasyon değerlendirmesi yapıldı. Modifiye baryum yutma (VYT) testi sonuçlarına göre 50 hastanın 45'inde patolojik veriler elde ettik. Hastaların 41' i prematurite, perinatal hipoksi, epilepsi ve genetik hastalık gibi nedenlerden dolayı mental- motor retarde idi. Sonuç olarak hastaların %50' inde aspirasyon ( %40 sessiz, %10 şiddetli ) , %26 sında gastroözefageal reflü, %20'sinde rezidü, %8' inde laringeal penetrasyon, %8`inde velofarengeal yetmezlik saptadık. Hastaların yılda ortalama 2.62 kez pnömoni geçirme öyküsü mevcuttu. Aspirasyon çocuklarda tekrarlayan akut pnömoni gibi ciddi bir komplikasyona neden olabilir. Bu da çocukların yaşam kalitesini ve süresini olumsuz etkilemektedir. Erken tanı ve risk faktörlerinin etkin bir şekilde öngörülmesi komplikasyonları ve bunlar sonucunda doğabilecek sorunları minimale indirebilir.
Özet (Çeviri)
Aspiration is defined as the penetration of the oropharyngeal secretions and gastric materials to the tracheobroncheal area. The major defence mechanism against the aspiration is swallowing function. Dysfunction at any stage of swallowing is defined as dysphagia. Dysphagia and aspiration pneumonia are closely related. So upper respiratory tract should be evaluated in the patients with suspicion of aspiration. Fiberoptic nasopharyngoscopy and videoendoscopic studies are helpfull for diagnosis of dysphagia. This article investigates the diagnostic videofloroscopic results in the patients with suspicion of swallowing dysfunction and also the relationship between dysphagia and pneumonia. This retrospective study investigates 50 children (28 girls, 22 boys) with the mean age of 2.9 years ( 2 months- 7.5 years) with the suspicion of swallowing dysfunction. All the patients are evaluated with videofluoroscopic modified barium swallow study (VFSS) . The videofluroscopic swallowing studies are recorded on videotape and each swallow is analyzed for laryngeal penetration, aspiration, nasopharyngeal backflow, airway clearance, and reason for penetration/aspiration. We detected abnormal results of MBS in 45 of 50 children. 41 of 50 were mentaly-motor retarded related with prematurity, perinatal hypoxia, epileptic disease and genetic disorders. As a result; %50 children had aspiration (%40 mild, %10 severe), %26 had gastroesophageal reflux, %20 had residue, %8 had penetration and %8 had velopharyngeal insufficiency at the videofluroscopic study. The patients had pneumonia with the incidence of 2.6 per year. Aspiration can lead to complication such as recurrent acute pneumonia and this will effect life quality and life time. Early detection and identification of risk factors or etiologies will minimize complications