Nazofarenks kanseri tanisi ile radyoterapi alan hastalarda yutma kaslarinin ultrasonografi̇ ve SWE (shear wave elastografi) ile değerlendirilmesi
Evaluatıon of swallowıng muscles by ultrasonography and SWE (shear wave elastography) ın patıents wıth radıotherapy dıagnosıs of nasopharynx cancer
- Tez No: 858435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ERDUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı nazofarenks kanseri nedeniyle radyoterapi alan hastaların radyoterapiye bağlı gelişen disfajide miylohiyoid, geniyohiyoid ve digastrik kasları ultrason ve kayma dalgası elastografisi (SWE) ile değerlendirmesini yaparak ve disfaji mekanizmasının teşhisinde ve anlaşılmasında etkinliğini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamızda, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları polikliniğine başvuran nazofarenks kanseri tanısı almış ve tedavisinde sadece radyoterapi alan hastaların radyoterapi sonrası dönemde radyoterapiye bağlı gelişen yutma disfonksiyonu fiberoptik endoskopik yutma çalışması, yutma kasları ultrasonografisi, SWE (kayma dalgası elastografisi) ve yutma değerlendirmesi ölçekleri ile değerlendirmesi amaçlanmıştır. Bulgular: USG elastografi ölçüm verileri incelendiğinde sağ miylohiyoid ve sol miylohiyoid kalınlığı, miylohiyoid ortalama kalınlığı ve geniyohiyoid kalınlık değerlerinin kontrol grubuna kıyasla hasta grubunda daha düşük olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı farklılık teşkil ettiği görülmüştür. Diğer taraftan sağ ve sol miylohiyoid basıncı ve miylohiyoid ortalama basınç değerlerinin hasta grubunda daha yüksek olduğu istatistiksel olarak anlamlı farklılık teşkil ettiği görülmüştür. Sonuç: Kayma dalgası elastografisi disfaji değerlendirmesinde, farklı etiyolojilere bağlı gelişen disfajinin öngörülmesinde ve rehabilitasyonunda hedefe yönelik egzersiz belirlenmesinde potansiyel bir değerlendirme yöntemi olabilir. Bu yönde daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate the efficacy of patients who received radiotherapy for nasopharyngeal cancer in the diagnosis and understanding of dysphagia mechanism by evaluating mylohyoid, geniohyoid and digastric muscles with ultrasound and shear wave elastography (SWE) in radiotherapy-induced dysphagia. Methods: In our study, patients who were diagnosed with nasopharyngeal cancer and received only radiotherapy in the treatment of Selcuk University Medical Faculty Hospital Ear Nose and Throat Diseases outpatient clinic shear wave elastography) and swallowing assessment scales. Results: When the USG elastography measurement data were examined, it was observed that the right miylohiyoid and left miylohiyoid thickness, miylohiyoid mean thickness and geniyohiyoid thickness values were lower in the patient group compared to the control group and there was a statistically significant difference. On the other hand, it was seen that right and left miylohiyoid pressure and miylohiyoid mean pressure values were higher in the patient group and there was a statistically significant difference. Conclusion: Shear wave elastography can be a potential evaluation method in the evaluation of dysphagia, in the prediction and rehabilitation of dysphagia due to different etiologies, and in determining targeted exercise in rehabilitation. More work is needed in this direction.