Relaps / refrakter hodgkin lenfomalı olgularda ICE ve IIVP kurtarma tedavilerinin etkinlik ve toksisite açısından değerlendirmesi
Efficacy and toxicity of ICE (Ifosfamide, Carboplatin, Etoposide) and IIVP (Ifosfamide, Idarubicin, Etoposide) salvage chemotherapy regimen in relapsed/refractory hodgkin lymphoma
  1. Tez No: 281384
  2. Yazar: ÇAĞATAY ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada relaps/refrakter Hodgkin lenfoma (HL) olgularında ICE (ifosfamid, karboplatin, etoposid) ve IIVP (idarubisin, ifosfamid, etoposid) kurtarma kemoterapi rejimlerinin etkinlik ve toksisitelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.2002 ? 2010 Yılları arasında Hacettepe Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Medikal Onkoloji Ünitesi tarafından takip edilen relaps/refrakter HL olguları retrospektif olarak tarandı. İçlerinden ICE ve IIVP kurtarma kemoterapi rejimlerini alan olgular ayıklandı ve verileri analiz edildi. ICE protokolü; ifosfamid: 5 g/m2, mesna: 3 g/m2, 2. günde, karboplatin; AUC:5, 3. günde, etoposid: 100 mg/m2, 1-3 günler arasında, IIVP protokolü; ifosfamid: 1g/m2, 1-5 günler arasında, mesna: 600 mg/m2, 1-5 günler arasında, etoposid:150 mg/m2, 1-3 günler arasında, idarubisin: 10 mg/m2, 1 ve 2. günlerde uygulanmıştı. ICE grubunda 35, IIVP grubunda 45 olgu vardı. ICE grubunda hastaların 19'u (%53), IIVP grubunda 31'i (%69) erkekti. Ortanca tanı yaşı ICE grubunda 27 (min-maks: 11-69), IIVP grubunda 33 (min-maks: 8-66) idi. Her iki grupta en sık görülen histopatolojik alt tipler nodüler sklerozan ve mikst sellülerdi. ICE grubundaki hastaların 14'ü (%41), IIVP grubundaki hastaların 28'i (%62) evre II veya daha erken evrede idi. Her viki grupta en sık uygulanan birinci sıra kemoterapi rejimi ABVD (doksorubisin, bleomisin, vinblastin, dakarbazin) idi. ICE grubunda 11 (%35), IIVP grubunda 8 (%19) olguda ekstranodal bölge tutulumu mevcuttu. ICE grubunda 16 (%59), IIVP grubunda 24 (%80) hastaya kurtarma kemoterapisinden önce radyoterapi uygulanmıştı. ICE grubunda 17 (%51,5) hasta primerrefrakter, 6 (%18) hasta erken relaps, 10 (%30) hasta geç relaps geliştirmişti ve 1 (%3) hasta tam remisyon (CR)'da iken ICE rejimi uygulanmıştı. IIVP grubunda 21 (%47) hasta primerrefrakter, 3 (%7) hasta erken relaps, 21 (%47) hasta geç relaps geliştirmişti. ICE grubundaki olgularda ortanca IPS skoru 1 (min-maks: 0-3) iken IIVP grubunda ortanca IPS skoru 2 (min-maks: 0-5) idi.IIVP grubundaki tüm hastalar ve ICE grubundaki hastaların 30'u (%86) ?3 kür kurtarma kemoterapisi almıştı. Tüm hastalara primer G-CSF (granülosit-koloni stimüle edici faktör) profilaksisi uygulanmıştı. Kurtarma kemoterapisine yanıt elde edilen [CR+kısmi yanıt (PR)] hasta sayısı ICE grubunda 21 (%63), IIVP grubunda 31 (%76) idi (p=0,09). ICE grubunda CR:6 (%18), PR:15 (%44), stabil hastalık (SD):1 (%3) ve tedaviye refrakter olan:12 hasta (%35) bulunmaktaydı. IIVP grubunda CR:13 (%32), PR:18 (%44), SD:2 (%5) ve tedaviye refrakter olan 8 hasta (%20) bulunmaktaydı (p=0,09). Grad 3-4 toksisiteler ICE grubunda 21 (%65), IIVP grubunda 33 (%85) hastada izlenmişti (p=0,04). Grad 3-4 hematolojik toksisite ICE grubunda 21 (%65), IIVP grubunda 33 (%85) hastada izlenmişti (p=0,04). ICE grubunda grad 3-4 nötropeni 20 (%63), IIVP grubunda 32 (%82) hastada (p=0,08); grad 3-4 trombositopeni ise ICE grubunda 11 (%34), IIVP grubunda 25 (%64) hastada görülmüştü (p=0,06). ICE grubunda 3 (%9), IIVP grubunda 12 (%27) hastada febrilnötropeni izlenmişti (p=0,07). Diğer grad 3-4 toksisitelerden; ICE grubunda 1 (%3) hastada hiperbilirubinemi/ALP ve GGT yüksekliği, 1 hastada AST/ALT yüksekliği, IIVP grubunda 1 hastada hipoalbuminemi görülmüştü. Tedavi ile ilişkili ölüm izlenmemişti.Genel yanıt oranları açısından ICE ve IIVP rejimleri arasında fark bulunmadı. Ancak istatistiksel olarak fark olmasa da IIVP grubunda ICE grubuna göre CR ve PR elde edilen hastalar daha fazla idi. Grad 3-4 hematolojik toksisiteler; özellikle trombositopeni ve nötropeni IIVP grubunda daha sık görüldü. IIVP rejiminin etkinliği daha yüksek gibi görünmekle birlikte sık görülen hematolojik toksisitesi göz önünde tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
We aimed to study the efficacy and toxicity of salvage chemotherapy (SC) regimens ICE (Ifosfamide, Carboplatin, Etoposide) and IIVP (Ifosfamide, Idarubicin, Etoposide) in relapsed/refractory Hodgkin lymphoma (HL) patients.Data of relapsed/refractory HL patients followed at our department between years 2002 and 2010 were retrospectively analyzed. ICE protocol was administered as; ifosfamide (5 g/m2; d2), mesna (3 g/m2; d2), carboplatin (AUC:5; d3), etoposide (100 mg/m2; d1-3). IIVP protocol was administered as ifosfamide (1 g/m2; d1-5), mesna (600 mg/m2; d1-5), etoposide (150 mg/m2; d1-3), idarubicin (10 mg/m2; d1,2).There were 35 and 45 patients in ICE and IIVP groups, respectively. Nineteen (53%) in ICE and 31 (69%) in IIVP group were male patients. Median age at diagnosis was 27 (min-max:11-69) and 33 (min-max:8-66) in ICE and IIVP groups respectively. Most frequent histologic subtypes were nodular sclerosing and mixed cellularity in both groups. Fourteen (41%) patients in ICE and 28 (62%) in IIVP group were stage ? II. Extranodal involvement was present in 11 (35%) and 8 (19%) patients in ICE and IIVP groups, respectively. The most frequent first-line treatment was ABVD (doxorubicin, bleomycin, vinlastine, dacarbazine) in both groups. Sixteen patients (59%) in ICE group and 24 (80%) in IIVP group received radiotherapy priorto SC. Seventeen (52%) patients had primary refractory, 6 (18%) were in early relapse and 10 (30%) were in late relapse in the ICE group. One patient had a CR prior to ICE salvage regimen. Twenty-one (47%) patients had primary refractory, 3 (7%) had early relapse, and 21 (47%) had late relapse disease prior to IIVP salvage regimen. Median IPS score was 1 (min-max:0-3) in ICE the group and 2 (min-max: 0-5) in IIVP the group.All patients in IIVP and 30 (86%) in ICE groups received ? 3 cycles of SC. All patients were given primary G-CSF (granulocyte-colony stimulating factor) prophylaxis. Therewere 21 (63%) responses in ICE and 31 (76%) in IIVP groups (p=0,09). Responses in ICE and IIVP groups were as follows; CR: 6/13 (18%/32%), PR: 15/18 (44%/44%), SD:1/2 (3%/5%) and refractory disease:12/8 (35%/20%), respectively (p=0,09). Grade 3-4 toxicities were seen in 21 (65%) patients in ICE and 32 (82%) in IIVP group (p=0,04). Grade 3-4 neutropenia was encountered in 20 (63%) patients in ICE and 32 (82%) in IIVP groups (p=0,08). Grade 3-4 thrombocytopenia was seen in 11 (34%) in ICE and 25 (64%) in IIVP groups (p=0,06). Therewere 3 (9%) neutropenic fever in ICE and 12 (27%) in IIVP groups (p=0,07). One patient (2,9%) had ixgrade 3-4 hyperbilirubinemia/serum ALP and GGT elevation and one patient had serum AST/ALT elevation in ICE group, and one patient had hypoalbuminemia in IIVP group. There were no treatment related mortality.Overall response rates were similar in ICE and IIVP groups. The CR and PR rates were higher in IIVP group, but the difference was not at a statistically significant level. Grade 3-4 hematological toxicities, regarding neutropenia and thrombocytopenia rates were higher in IIVP group. Although the efficacy of IIVP was higher than ICE regimen in the present study, the high rate of hematological toxicity should be taken into consideration.