Vezikoüreteral reflüye bağlı oluşan renal skar yapısının üreter alt ucu patolojik özellikleriyle birlikteliği
Lower tip of the renal scar due to vesicoureteral reflu with its patological features
- Tez No: 281393
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TEKGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Üroloji, Pathology, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Böbrek, üreter ve trigon kompleksini tek bir renal ünite olarak kabul ettiğimiz çalışmamızda konjenital displastik renal skar ve enfeksiyona sekonder olduğunu düşündüğümüz fokal renal skar bulunan renal üniteler ve üreter alt uçlarının patolojik özellikleri ile karşılaştırıldı ve her iki sürecin hangi patolojik sonuçlarla devam ettiği ortaya konuldu.Gereç ve Yöntem: Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında VUR tanısıyla takip edilen ve 2008-2010 yılları arası bilateral ve ünilateral üreteroneosistostomi (UNC) ameliyatı yapılan 83 çocuk hasta (49 erkek, 34 kız) değerlendirildi. Ameliyat öncesi klinik değerlendirme yapıldı ve tüm hastalara US, VCU, DMSA tetkikleri yapıldı. Ameliyat sırasında UNC yapılan taraf üreter alt ucu rezeke edildi ve 83 hastanın toplam 110 adet üreter alt ucu spesimeni, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda incelendi. 110 üreteral unite, mevcut klinik ve patolojik bulgularla beraber değerlendirildi.Bulgular: Yaptığımız çalışmada 110 üreterorenal ünitenin 30'unda diffüz skar (%27), 45'inde fokal skar (%40) varlığı mevcuttu. Ameliyat ettiğimiz grupta üniteler ve skar oranları ayrı ayrı değerlendirildiğinde Grade 3, 4, 5 reflüde skar bulunma oranları sırasıyla %88, %96 ve %86 olarak bulundu. Üreter alt ucundaki inflamasyon şiddetine göre 3 gruba ayrıldığında konjenital displazi sonucunda gelişebileceğini düşündüğümüz ve diffüz skarın görüldüğü böbrek tarafında ağır( Grade 3) inflamasyonun %66 oranında görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study in which kidney, ureter and trigone complex are considered as a renal unit, congenital dysplastic renal scar, renal units on which congenital dysplastic renal scar is present and which is secondary to infection and pathological features of the lower tip of the focal renal scar are compared and both process were shown with which pathological results they maintained.Instruments and Methods: 83 children patients (49 male, 34 female), diagnosed with VUR, on whom bilateral and unilateral ureteroneocystostomy (UNC) operations were conducted between 2008-2010 Hacettepe University Medical Faculty Urology Department are evaluated. Clinical investigation were done before the operation and US,VCU, DMSA were applied to all patients. Lower tip of ureter on which UNC was applied were resected during the operation and 110 ureter lower tip specimens from 83 patients were examined at Hacettepe University, Medical Faculty, Department of Pathology. 110 ureteral unit were evaluated with present clinical and pathological symptoms.Findings: In our study, 30 of the 110 ureterorenal unit had diffuse scar(27%), 45 of them had focal scar(40%). When we evaluate the units and scar percents of Grade 3, 4, 5 separately, the scar frequency on reflux was found as 88%, 96%, 86% respectively. When we divide inflammation intensity on the lower tip of the ureter into 3 groups, possibility of intense inflammation (Grade 3) on the kidney side where there is a present diffuse scar, thought to be resulted from congenital dysplasia was observed as 66%.