Koroner arter hastalığının teşhis ve tedavisi amacıyla anjioplasti geçiren hastalarda periodontal hastalıkla ilişkili risk faktörlerinin değerlendirilmesi.
Evaluation of the risk factors related with periodontal disease in patients who undergone anjioplasty for diagnosis and treatment of the coronary artery disease
  1. Tez No: 281417
  2. Yazar: MEHTAP BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırmamız, Türk populasyonunda anjiografi ile koroner arter hastalığı tespit edilen hastalarda periodontal durum ve koroner arter hastalığı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla planlanmıştır.Araştırmamıza İbni Sina Hastanesi Kardiyoloji bölümünde koroner arter hastalığı riski taşıyıp koroner anjiyografiye giren 309 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastaların periodontal ve radyolojik değerlendirilmesi yapılmıştır. Klinik değerlendirme amacıyla PI, GI, CD, SK değerleri kaydedilmiştir. Radyolojik değerlendirme için en az 1 premolar/molar dişi olan her kadrandan radyograf alınmıştır. Radyograflar üzerinde alveol kemik seviyesi ölçümü yapılmıştır. Periodontal hastalık, radyografik kemik kaybı ile periodontal değişkenler kombine kullanılarak belirlenmiştir. Bunun için Hugoson &Jordan(1982)'ın sınıflandırması modifiye edilerek kullanılmıştır. Oral durum; sağlıklı, gingivitis, periodontitis ve total dişsiz şeklinde kategorize edilmiştir. Ayrıca diş sayılarına göre >25,11-25,%50 darlık olan bireyler hasta grubunu, 45,k>55), hiperlipidemi, düşük HDL istatistiksel olarak anlamlı derecede fazla bulunmuştur. Yüksek LDL seviyesi, CRP, diyabet, sigara, BKİ, aile öyküsüyle ilişkili olarak anlamlı bir istatistiksel sonuca ulaşılamamıştır.KAH+ grupta eğitimsiz bireylerin ve evli olan bireylerin daha fazla olduğu saptanmıştır.Her iki grupta da oral hijyen alışkanlıklarının ve diş hekimine gitme sıklığının oldukça zayıf olduğu, hasta grubunda bu değerlerin daha az olduğu rapor edilmiştir. Plak ve gingival indeks değerlerinin ortalamaları KAH+ olan grupta daha yüksek bulunmuş ve bu değerler yapılan her iki istatistiksel analize göre de anlamlılığını korumuştur. SK ölçümü ise tek değişkenli analiz sonuçlarına göre koroner arter hastası olan grupta istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla bulunurken, yaş, cinsiyet, sigara ve diabete göre düzenleme yapıldıktan sonra anlamlılığını yitirmiştir.Cep derinliği ortalaması ve patolojik cep sayısının her iki analizin sonuçlarına göre de hasta grubunda anlamlı derecede daha fazla olduğu gözlenmiştir. Diş sayısı ile koroner arter hastalığı arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiş ve bu ilişkinin yaş, sigara, diyabet ve cinsiyetin etkisi arıtıldıktan sonra da anlamlılığını koruduğu saptanmıştır.Oral durum değerlendirildiğinde; sağlıklı gruba göre gingivitis, periodontitis ve dişsizliğin tek değişkenli ve çoklu analiz sonuçlarına göre koroner arter hastalığıyla istatistiksel olarak anlamlı derecede ilişkili olduğu bulunmuştur.Statin, asprin, ace inhibitörü ve beta bloker kullanımının her iki grupta da yaygın olmakla birlikte hasta grubunda daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.CRP'nin ortalama değerinin gingivitis, periodontitis ve total dişsiz gruplarında sağlıklı gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla olduğu bulunmuştur.Sonuç olarak; elde ettiğimiz istatistiksel bulgular periodontal hastalığın koroner arter hastalığı için risk teşkil edebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our study was designed with the aim of evaluating the relationship between periodontal status and coronary artery disease in patients who was diagnosed to have coronary artery disease with anjiography in Turkish population.309 patients who undergone coronary angiography in Ibni Sina Hospital, Department of Cardiology was included in our study. All of the patients was undergone periodontal and radyological examination. PI, GI, PD, BOP values were recorded for clinical assesment. Periapical radiographs were taken from all quadrants including at least one premolar/molar tooth for radiological assesment and alveolar bone level measurement was performed. Periodontal disease was assigned with the combination of periodontal parameters and radiological bone loss by using the modification of Hugoson &Jordan(1982)?s classification. Oral situation was categorized as healthy, gingivitis, periodontitis and edentual. Individuals were also classified according to their teeth numbers (>25,11-25,