İmplant Destekli Mandibular Overdenture'da implant sayı ve eğiminin protez tutuculuğuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of effects on retention of implant supported mandibular overdentures in terms of number and inclined of implants
  1. Tez No: 281447
  2. Yazar: SERDAR POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dişsiz hastalar için implant destekli overdenture uygulamaları gelişmiş retansiyon ve stabilite, fonksiyon ve kabul edilebilir seviyede rahatlık sunmaktadır. Klinik olarak rahatlık; protez tasarımı, tutucu elemanların kullanılması, restoratif komponentlerin uyumu, implantların oryantasyonu ve lokasyonu gibi faktörlere bağlı olarak elde edilir. İmplant tutuculu overdenture'larda kullanılan tutucu tipi protezin retansiyon ve stabilitesini dolayısıyla fonksiyonunu etkiler.Çalışmanın amacı; retantif, stabil, dolayısıyla fonksiyonu iyi olan bir protez elde etmek için ne tür hassas tutucu kullanılması gerektiğini ortaya koymaktır. 2 ve 3 implantın farklı açılarda yerleştirildiği 4 farklı model üzerinde hazırlanan protezlere universal test cihazında aksiyel yönde çekme işlemi uygulanarak retansiyon değerlendirilmiştir.Sonuç olarak implant sayısının her 3 tutucu tipinde de retansiyonu etkilediği, implantların açılandırılmasının locator tutucu ve bar tutucularda retansiyonu artırdığı saptanmıştır. Locator tutucular en yüksek retansiyon değeri göstermiştir. Tekli tutucuların bar tutuculara göre avantajları düşünüldüğü zaman locator tutucu bar tutuculara alternatif olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Application of implant supported overdenture presents advanced retention and stabilization, function and acceptable level of comfort for edentulous patients. Clinically, facility is obtained depending on factors such as prosthesis design, using retentive elements, harmony with restorative components, orientation and location of the implants. Type of attachment used in the implant retained overdentures affects retention and stabilization of denture, and thus affects the function by implication.The aim of this study is put forward to what kind of precision attachment should be used to have a retentive, stabile and functional prosthesis. The retention was evaluated by applying axial drawing process on prepared prosthesis with the universal test machine that 2 and 3 of the implant is placed in 4 different models with different angles.Consequently, the number of implants affected retention in all three types of the attachments and angulation of the implants increased retention at locator and bar attachments. Locator attachments showed the highest retention value. When advantages of individual attachments are considered, the locator attachment may be contemplated as alternative to bar attachment.