İki nohut (Cicer arietinum L.) çeşidine uygulanan farklı gamma ışını dozlarının M1 ve M2 bitki özelliklerine etkileri
- Tez No: 28145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. C. YAŞAR ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
i ÖZET Yüksek Lisans Tezi İKİ NOHUT (Cicer arietirnum L. ) ÇEŞİTİNE UYGULANAN FARKLI GAMMA. IŞINI DOZLARININ Mİ V6 M2 BÎTKÎ ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİ Hayati BAŞARAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr.C. Yaşar ÇİFTÇİ 1993, Sayfa: 69 Jüri: Doç. Dr.C. Yaşar ÇİFTÇİ Prof.Dr. Didar ESER Prof.Dr. sezen ŞEHİRALİ Bu araştırma, 1992-1993 yıllarında A.ü.Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü' nde yapılmıştır. Araştırmanın amacı; Canıtez-87 ve Eser-87 nohut çeşidi tohumlarına uygulanan farklı gamma ışını dozlarının Mi ve M2ii bitkilerinin bazı özellikleri üzerine etkilerini belirlemektedir. Bu amaçla; materyal olarak Canıtez-87 ve Eser-87 nohut çeşidi tohumları, mutagen olarak da 10, 15, 20, 25 ve 30 kR dozlarında gamma ışını kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; artan gamma ışını dozları, Mi bitkilerinin çıkış oranı, fide boyu, bitki boyu,,meyve sayısı, meyve ağırlığı, tane ağırlığı, hasat indeksi, tane tutma oranı, canlılığın devamlılığı, 100 tane ağırlığı ile M2 bitkiler indeki çıkış oranı üzerine olumsuz etkide bulunmuş ve artan dozlara bağlı olarak ele alınan bitki özelliklerinde de belirgin farklılıklar gözlenmiştir. Ayrıca gamma ışını dozları artışına parelel olarak M2 bitkiler indeki klorofil mutasyonl arıda artmıştır. Mi ve M2 bitkilerinde ele alınan bitki özellikleri, üzerinde gamma dozlarının etkisinin arttığı ve özellikle Mİ bitkilerinde fizyolojik zararın yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu bulgularımız nohutta gamma ışını uygulamalarında en az ölen (letalite) ile en yüksek mutasyon frekansı elde edebilmek için uygun dozun belirlenmesine katkıda bulunacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Canıtez-87 nohut çeşidi, Eser-87 nohut çeşidi, Cİcer ariftinum L., mutasyon 'İsi ahi, mutagen, gamma ışını, çıkış oranı, fide boyu, bitki boyu, meyve sayısı, meyve ağırlığı,. tane ağırlığı, hasat indeksi, tane tutma oranı, canlılığın devamlılığı, 100 tane ağırlığı, klorofil mutasyonu.
Özet (Çeviri)
İli ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENTIAL DOSES OF GAMMA BAYS ON SOME CHARACTERS OF TWO CHICK PEA{Cicer arietinum L.) VARIETES in Ml and M2 GENERATION Hayati BAŞARAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc. Prof.Dr. C. Yaşar ÇÎFTÇİ 1993, Page: 69 Jury: Assoc. Prof.Dr. C. Yaşar ÇİFTÇİ Prof.Dr.Didar ESER Prof.Dr. Sezen SEHiRALi This research was conducted at the Department of Agronomy, faculty of Agriculture, University of Ankara in 1992- 1993.IV The aim of this research was to dpf- '»'«fw the effects of different doses of gamma rays on the. some characters in Ml and M2 plants of chickpea. The varieties of chickpea named Canitez-87 and Eser-87 were used as material and also doses of 10 kR, 15 kR, 20 kR, 25 kR and 30 kR of gamma rays were applied as mutagen. According to the results of this research; The increasing of gamma- rays doses have caused significant diffirences on emergence, seedling height, plant height, the number of pods per plant, pod weight, seed weight, harvest index, fertility, survival and 100 seed weight in Ml plants, also emergence in M2 plants. Therefore, the increasing doses of gamma rays increased the chlorophyll mutations in M2 plants. The differences were negative direction on all characters observed in Ml and M2 plants. It was observed that the increasing doses of gamma-rays have increased the physl ological damages in Ml plants. These differences will help us to determine the most suitable doses of gamma rays to have the highest mutation frequency with the lowest lethality. KEY WORDS: Canitez-87 chickpea variety, Eser-87 chickpea variety, mutation breeding, mutagen, gamma-rays, emergence, seedling height, plant height, number of pods per plant, pod weight, harvest index, fertility, survival, 100 seed weight, chlorophyll mutation.