Fosfor ve farklı azot dozlarının sibirya korungası (Onobrychis arenaria (kit.) DC.) tohum verimine etkileri
- Tez No: 28144
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
1 ÖZET FOSFOR VE FARKLI AZOT DOZLARININ SİBİRYA KORUNGASI (ONOBRYCSIS ARENAMA (Kit.) DC.) TOHUM VERİMİNE ETKİLERİ ARZU AZERİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ahmet ERAÇ 1993, Sayfa: 41 Jüri: Prof. Dr. Ahmet ERAÇ Prof.Dr.Rıza AVCIO?LU Prof. Dr. H.Hüseyin GEÇİT Bu araştırma, fosfor ve farkla, azot dozlarının üçüncü yılda Sibirya korungası (Onobrychis arenaria (Kit.) DC.) tohum verimine etkilerini belirlemek amacıyla, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü 'nde 1992 yılında yapılmıştır. Sibirya korungasının 24 Hart büyüme başlangıcı olarak alındığında çiçeklenme tarihi 57.85-59.05 gün, meyve bağlama tarihi 72.90-73.50 gün arasında değişim göstermiştir. Çalışılan karakterden ana sap uzunluğu 79.25-100.90 cm ve ana sap kalınlığı 4.58-5.33 mm, ana sapta yaprak sayısı 7.20-8.70 adet, ana sapta çiçek salkımı sayısı 3.70-4.80 arasında tespit edilmiştir. Sibirya korungasının bitki başına meyve verimi 15.65-23.75, bitki başına tohum verimi 6.20-9.17 g, bin tohum ağırlığı 14.80-16.63 g, bin meyve ağırlığı 20.64-22.45 g meyve kabuğu; tohum oranı ise 0.31-0.51 arasında bulunmuştur. Fosfor ve farklı azot dozlarının Sibirya korungasının tohum verimi üzerinde istatistiki düzeyde önemli etkisi görülmemiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sibirya korungası, azot dozları, çiçeklenme tarihi, ana sap uzunluğu ve kalınlığı, ana sapta yaprak sayısı, ana sapta çiçek salkım sayısı, bitki başına meyve verimi, bitki başına tohum verimi, bin tohum ağırlığı, bin meyve ağırlığı ve meyve kabuğu: tohum oranı.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF PHOSPHORUS AND VARIOUS NITROGEN DOSES ON THE SEED YIELD OF SIBERIAN SAINFOIN (ONOBRYCHIS ARENARIA (Kit.) DC.) ARZU AZERİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Ahmet ERAÇ 1993, Page: 41 Jury : Prof. Dr. Ahmet ERAC Prof.Dr. Rıza AVCIO?LU Prof.Dr. H.Hüseyin GEÇİT This research was carried out to determine effects of phosphorus and various nitrogen doses on the seed yield of Siberian sainfoin {Onobrychls arenaria (Kit.) DC.) in the third year at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1993. Blooming and pod setting dates were changed between 57.85-59.05 days and 72.90-73.50 days respectively. 24 th March was regarded as the beginning of growth for Siberian sainfoin. Observations of the main stem length, the main stem thickness, the leaf number on the main stem, the inflorescence number on the main stem were determined between 79.25- 100.90 cm, 4.58-5.33 mm, 7.20-8.70 and 3.70-4.80, in order. Pod yield per plant, seed yield per plant, the thousand seed weight, the thousand pod weight and pod peel: seed ratio of Siberian sainfoin were found between 15.55-23.75 g, 6.20-9.17 g, 14.80-16.60 g, 20.64-22.45 g and 0.31-0.51, respectively. Phosphorus and various nitrogen doses were not statistically significant on the seed yield of Siberian sainfoin. KEY WORDS: Siberian sainfoin, nitrogen doses, blooming date, main stemlength and thickness, the leaf numbers on the main stem, the inflorescence number on the main stem, pod yield per plant, seed yield per plant, thousand seed weight, thousand pod weight and pod peel: seed ratio.