Uzun süreli işitme cihazı kullanımının konuşmayı ayırt etme üzerine etkisi ve cihaz memnuniyetinin değerlendirilmesi
The effects of long term hearing aid usage on speech discrimination scores and evaluation of satisfaction from hearing aid
  1. Tez No: 281474
  2. Yazar: AYHAN ÖZDEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İşitme cihazları, işitme kaybının olumsuz etkilerini azaltmak ya da kabul edilebilir düzeyde tutabilmek için kullanılan aletlerdir. İyi bir işitme cihazı sesin yükseltilmesi dışında, işitilen sesin kaliteli ve doğal seslere yakın biçimde işitme merkezlerine ulaştırılması görevini de görmelidir. Çalışmamızın amacı; uzun süreli işitme cihazı kullanımının, konuşma testleri, özellikle de konuşmayı ayırdetme skoru (speech discrimination skoru, SDS ) üzerindeki etkisini araştırmak, altı aydan daha fazla süreyle işitme cihazı kullanan yetişkin hastalarda işitme cihazı memnuniyetini değerlendirmek ve konuşmayı ayırdetme skorundaki iyileşme ile cihaz memnuniyeti arasındaki ilişkiyi sorgulamaktır.Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji Ünitesi'nde, Ocak 2008-Şubat 2010 tarihleri arasında, orta, orta-ileri ve ileri derecede bilateral sensörinöral işitme kaybı nedeniyle işitme cihazı önerilmiş, cihaz öncesi SDS %40-70 arasında olan, işitme cihazını/cihazlarını en az 6 ay kullanmış ve anket sorularını yanıtlamış, 18-78 yaş arasındaki 26 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalara cihazsız ve cihazlı odyolojik tetkikleri yapılmış ve hastalardan Uluslararası İşitme Cihazı Değerlendirme Envanteri'nin Türkçe çevirisini (IOI-HA-TR) doldurmaları istenmiştir.Çalışmamızda elde edilen bulgulara göre, cihaz kullanımı ile konuşma testi skorlarında artış olduğu, en az altı ay cihaz kullanımından sonra cihaz memnuniyetinin %92 düzeylerine çıktığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hearing aids are devices that are used for reducing hearing disability or keeping it at an acceptable level. In addition to amplifying, a good hearing aid also improves the quality of sound and enhances sound similar to natural voice before transfering it to hearing centers. The aim of our study is to investigate the effects of long term use of hearing aids on speech tests, especially speech discrimination score; to evaluate the satisfaction of hearing aids on adult patients who have been using them for more than six months and to question the relationship between the speech discrimination score and the level of satisfaction for hearing aids.The study was carried out at Department of Audiology in Ondokuz Mayıs University, between January 2008 and February 2010. Twenty six participants were participated among patients at aged between 18 to 78 who had moderate, moderately severe and severe bilateral sensorineural hearing impairment with SDS level of %40-70 and have been prescribed and used a hearing aid device. After at least 6 months new readings were recorded for the same patients with and without hearing aids and patients were asked to fill out form IOI-HA-TR.Our study revealed that speech test scores improved with hearing aid use. Patients who used hearing aid for at least 6 months, showed siginificant improvement on satisfaction with their hearing aids.