Futbolcularda sekiz haftalık pliometrrik antrenmanın anaerobik güç, sürat ve top hızına etkisi
The effect of eight week plyometric training anaerobik power speed and soccer ball speed on the soccer players
  1. Tez No: 281475
  2. Yazar: İBRAHİM KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırma, 15-16 yaş grubu yıldız futbolcularda pliometrik antrenmanların, anaerobik güç, sürat ve top hızına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Çalışma, 2010 yılında, Samsun Merkez İlk Adım İlçesi, Gülizar-Hasan Yılmaz Spor Lisesi'nde yapıldı. Çalışmaya amatör ve profesyonel futbol takımlarının alt yapılarında oynayan 15-16 yaş 32 spor lisesi öğrenci futbolcusu gönüllü katıldı. Katılımcılar, deney (n=16) ve kontrol (n=16) gruplarına ayrıldı. Deney grubuna 8 hafta süre ilave olarak pliometrik antrenman yaptırılmıştır. Her iki gruba çalışmanın başında ve sonunda ölçümler ve testler uygulandı. Anlamlılık düzeyi İstatistiksel veri analizinde ?t? testi kullanıldı.Öğrencilerin bazı fiziksel parametrelerinin ortalaması; yaş: deney 15,0 yıl, kontrol 15,5 yıldır. Boy: deney 170,5 cm, kontrol 169,84 cm'dir. Vücut ağırlığı: deney 62,89 kg., kontrol 61,04 kg'dır. Antrenman yaşı: deney 4,81 yıl, kontrol 6,12 yıldır. Grupların yaş ve antrenman yaşları arasında (p0,05).Yapılan ölçümler ve testler sonucu deney grubunun verilerinde; istirahat kalp atım sayısında azalma (p0,05). Vücut ağırlıklarında düşme (p0,05). Diyastolik kan basıncında (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this research, 15-16 age group star soccer players plyometrics exercises may, anaerobic power, speed and ball speed were carried out to determine the effect.The study, in 2010, Samsun, First Step in the Central District, was Gülizar-Hasan Yilmaz Sports High School. Amateur and professional soccer teams in the study age 32 soccer players attended on the sporting sub-structures from 15- to 16 footballer voluntarily attended in the high school students. Participants experimental group (n=16) and control group (n=16).Plyometrics training was built with the experimental group for 8 weeks. All measurements and tests were performed in two groups at the end of this study. The level of significance for statistical data analysis,“t”test was used. Some physical parameters of students' average age 15,0 years, test, for control group 15,5 years old.In the experimental group was height 170,5 cm, and in the control group was height 169,84 cm. The body weight average of in the experimental group was 62,89 kg of the test. In the control group was 61,04 kg. The experimental group of the training age was 4,81 years. the control group of the training age was 6,12 years. In between the ages groups and between the training ages (p0,05).As a result of the analysis and testing data, the experimental group, resting heart rate reduction in the number (p0,05). Body weight decreased (p 0,05). Diastolic blood pressure (p0,05).