Kulak arkası işitme cihazı kullanan hastalarda ses hortum deformasyonlarından kaynaklanan kazanç değişikliklerinin frekans bazında belirlenmesi
Determination of the advantage gained by renewal of the ear mold tube in terms of frequency in patients using behind the ear hearing aid
  1. Tez No: 281528
  2. Yazar: CEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN KOCATÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Araştırmamızda kulak arkası, dijital işitme cihazı kullanan hastaların ses hortumlarında zamanla oluşan deformasyonların cihazdan elde edilen kazanca olan etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem ve Gereç: Bu amaçla özellikle ters horn etkinin yaratabileceği yüksek frekans kayıpları göz önüne alarak presbiakuzi ile uyumlu, yüksek frekanslara doğru artış gösteren, bilateral, simetrik, sensorinöral işitme kaybı bulunan, 56- 86 yaş aralığındaki 20 hastayı çalışmamıza dahil ettik. Bulgular: Eski ve yeni standart ses hortumları ile yapılan cihazlı serbest alan ölçümlerinde 2000 Hz ve 4000 Hz?deki işitme eşikleri ve konuşmayı ayırt etme yüzdesindeki artışlar istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Probe tüp mikrofon ölçümlerinde ise 1600, 2000, 2500, 4000 ve 6000 Hz?de istatistiksel olarak anlamlı artışlar tespit edildi. Ses hortumu kullanım süresi ile eski ve yeni hortumlu cihazlı serbest alandaki 2000 Hz ve 4000 Hz?deki artışlar ile probe mikrofon ölçümlerinde 2000 Hz üzerindeki artı?ların korele olduğu görüldü. Sonuç: Dijital kulak arkası işitme cihazlarında ses hortumu deformasyonunun yüksek frekanslarda belirginleşen kazanç kayıplarına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our research, we aimed to evaluate the effect of deformation of tubes over time on advantage gained from the hearing aid. Material and Methods: Taking into consideration especially the possible reverse horn effect resulting in high frequency hearing losses, we included a total of 20 patients aged 56 to 86 years who had symmetric bilateral sensorineural hearing loss increasing towards higher frequencies due to presbyacusis. Results: Free field measurements performed with new and old standard ear mold tubes revealed statistically significant improvements in hearing thresholds at 2000 Hz and 4000 Hz, and in discrimination scores. In probe tube microphone measurements, statistically significant gains were demonstrated at 1600, 2000, 2500, 4000 and 6000 Hz. Correlations were found between duration of use of ear mold tubes and both the increases at 2000 Hz and 4000 Hz in free field measurements with hearing aids with old and new tubes, and the increases above 2000 Hz in probe microphone measurements. Ear mold tube deformation in digital behind the ear hearing aids appears to cause loss of advantage which is more pronounced in higher frequencies.