Meme kanserli olgularda FGFR2 ve TNRC9 gen polimorfizmlerinin RFLP yöntemi ile incelenmesi
Investigating FGRF2 and TNRC9 gene polymorphisms in breast cancer patients with RFLP method
- Tez No: 281532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Türk meme kanserli kadın hastalarda (n=98) ve kontrol grubunda (n=56), FGFR2 genindeki rs2981582 ve TNRC9 genindeki rs3803662 polimorfizmlerini taramak ve bu polimorfizmlerin meme kanseri riski ile ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır.Metaryal ve Metot: Çalışmada, Bursa Ali Osman Sönmez Onkoloji hastanesinde tanı konulan 98 meme kanseri hastasından ve ailesinde meme kanseri hikayesi olmayan 56 kontrol bireyinden alınan periferik kan örnekleri kullanıldı. FGFR2 genindeki rs2981582 ve TNRC9 genindeki rs3803662 SNP'lerinin belirlenmesi için PZR-RFLP yöntemi kullanıldı.Bulgular: Yapılan analiz sonucunda, 98 hastanın FGFR2 genotip dağılımı CC (wildtype), CT (heterozigot) ve TT (polimorfik) genotipleri için sırasıyla, %39.8 (n=39), %49 (n=48), %11.2 (n=11) olarak bulundu. TNRC9 genotip dağılımı ise CC (wildtype), CT (heterozigot) ve TT (polimorfik) genotipleri için sırasıyla, %41.8 (n=41), %49 (n=48), %9.1 (n=9) olarak bulundu. Hastalar ve kontrol grubu arasında her iki polimorfizm için genotipik farklılık gözlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study was to determine the rs2981582 polymorphism exists in FGFR2 gene and rs3803662 polymorphism exists in TNRC9 gene for Turkish breast cancer patients (n=98) and healthy controls (n=56) and to investigate the relation between breast cancer risk.Materials and Methods: In this study, the peripheral blood samples were used which were obtained from both 98 breast cancer patients and healthy controls whom were diagnosed in Bursa Ali Osman Sönmez Oncology Hospital. The PZR-RFLP method was used to determine the rs2981582 polymorphism exists in FGFR2 gene and rs3803662 polymorphism exists in TNRC9 gene.Results: According to the analysis that have been made, the genotypic distribution for FGFR2 of the 98 patients for CC (wildtype), CT (heterozygote) and TT (polymorphic) genotypes were found to be respectively, % 39,8 (n=39),%49 (n=48) and %11,2 (n=11). The genotypic distribution for TNRC9 of the 98 patients for CC (wildtype), CT (heterozygote) and TT (polymorphic) genotypes were found to be respectively, % 41,8 (n=41), %49 (n=48) and %9,1 (n=9).No genotypical difference was observed for both polymorphisms between patients and healthy controls (p>0,05).